Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Muzeum Teplice Výstavy a akce Aktuality → „Dny židovské kultury na zámku v Teplicích“

Aktuality

Teplický Cimes 2018 * Dny židovské kultury 8. ročník

Program:

středa 7. 11. v 19.00 Krušnohorské divadlo Teplice
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
Neúp!ní – izraelská komedie, Městské divadlo Kladno, autor: Gur Koren, režie: Jiří Š. Hájek

Giornovi jsou mafiánská rodina, která se už třetí generaci specializuje na pašování drog, ale nedaří se jim doručit již několikátou zásilku v řadě, tentokrát do Makedonie. Klient zuří a dává klanu poslední šanci… „Fantastické divadlo“ je divadelní soubor, jehož členy jsou výhradně „lidé se zvláštními potřebami“, to znamená slepci, autisté, hluchoněmí a lidé s mentálním hendikepem. Nacvičují Romea a Julii na makedonský amatérský festival. Vzhledem ke škrtům v rozpočtu ministerstva však hrozí, že nikam nepojedou… Co všechno se může stát, když se protne svět mafie se světem postižených? A když ještě do toho všeho zasáhne láska? Uvidíte sami.

pátek 9. 11. v 17.00 Regionální muzeum v Teplicích, místnost pro návštěvníky - OBSAZENO
Rudolf Jelínek a.s. – ochutnávka a prezentace slavné české společnosti, která se zabývá výrobou alkoholických nápojů, zejména destilátů
Výrobky společnosti jsou známy ve všech koutech České republiky ale také ve světě. Na tradici vývozu výrobků do zahraničí, kterou Rudolf Jelínek započal vývozem košer destilátů na zámořské trhy v USA již v roce 1934, navazuje společnost i nyní. Prémiovými výrobky jsou kosher destiláty, při jejichž výrobě nebyly použity suroviny, výrobní zařízení a postupy, které by odporovaly předpisům židovské víry. Výroba kosher destilátů probíhá za dozoru zástupce ortodoxní unie amerických rabínů. Kosher certifikát udělený americkou Ortodoxní Unií potvrzuje nejvyšší kvalitu tohoto destilátu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Jel%C3%ADnek
Nutná rezervace na tel.: 724 219 200
Vstupné: 50 Kč

neděle 11. 11. v 17.00 Beuronská kaple, Gymnázium Teplice, přednášková místnost
Vernisáž výstavy Masaryk a Svatá země (Beuronská kaple, 12. 11. – 26. 11. 2018)
“Ve vás spatřili jsme hrdinu, který podstupuje bez bázně boj za svobodu lidstva a národů… Vy jste se nás zastal, když se přivalila proti nám bouře nenávisti a zloby, která kol nás burácela. Vy chránil jste onoho nešťastného, nevinného muže, chránil jste čest našeho národa, protože vybojujete každý boj za pravdu a spravedlnost. Ve vás našel náš národ věrného přítele… Jeden z prvních poznal jste význam našeho národního a sionistického hnutí. Poznal jste v něm vnitřní boj za svobodu národa, znovuzřízení cti našeho … S pocity lásky a úcty pozdravujeme Vás v naší zemi. ”

úterý 13. 11. v 17.30 Regionální knihovna Teplice
Kdo vlastně žije v Izraeli? – přednáška, komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland
V Izraeli žije velké množství národnostních a náboženských skupin, o kterých se moc neví (Samaritáni, Čerkesové, Ahmadíovci apod.). Jak je židovská většina a arabská velká menšina rozmanitá?

středa 14. 11. ve 20.00 Kino Květen Teplice
Zelený princ (Německo, Velká británie, Izrael) 2014, režie: Nadav Schirman – Izraelský dokumentární film
Problematiku izraelsko – palestinského soužití, rodinného odkazu a zároveň prohlédnutí krvavých praktik mapuje film Zelený princ. Byl natočen podle autobiografické knihy Syn Hamásu. Mosab je nejstarším potomkem zakladatele Hamásu, vyrůstá v Ramalláhu a jeho vztah k Izraeli je stejný, jaký mají tisíce Palestinců. Po souhře mnoha okolností se ale stane izraelským špionem.
Vstupné: 105/85 Kč

čtvrtek 15. 11. v 18.00 Krušnohorské divadlo, kavárna
Židovské tradice a zvyky – přednáška, rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaše Kliment
Judaismus je nejstarším monoteistickým náboženstvím, které dalo vznik křesťanství a velký vliv mělo i na vznik islámu. V širokém slova smyslu označuje pojem judaismus celou kulturní, sociální, právní a náboženskou tradici, nejde jen o souhrn zvyků, tradic, kultury židů, náboženství a striktní dodržování předpisů, modliteb a oslav svátků, ale je to i způsob života. Tradice, zvyky a pravidla, které vychází především z Tóry, tvoří zásady praktického života při bohoslužbách i v osobním životě.

neděle 18. 11. ve 14.00 sraz v ul. Husitská 1071/2, Teplice
Architektura a osud teplických židů – komentovaná procházka městem Teplice, Mgr. Pavlína Boušková, Ing. Arch. Jan Hanzlík

úterý 20. 11. v 11.50 Beuronská kaple, Gymnázium Teplice, přednášková místnost
Michael Žantovský – beseda se studenty Gymnázia Teplice
úterý 20. 11. v 17.30 Regionální knihovna Teplice
Michael Žantovský – beseda s českým spisovatelem a politikem, moderuje Markéta Mališová, ředitelka Centra Franze Kafky
Michael Žantovský je od 1. září 2015 ředitelem Knihovny Václava Havla. Předtím byl velvyslancem České republiky ve Spojeném království, v Izraeli a Spojených státech amerických. Vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGill University v Montrealu a působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. V osmdesátých letech 20. století působil jako nezávislý překladatel, publicista a textař. Přeložil do češtiny více než padesát děl moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena. V roce 2008 vydal pod jménem Daniel Wolf román Ochlazení o dramatické krizi ve vztazích mezi Evropou a Ruskem, který v mnohém předznamenal skutečné události. Je autorem životopisu zesnulého prezidenta HAVEL, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích v listopadu 2014.

středa 21. 11. v 17.00 I. výstavní místnost Regionálního muzea v Teplicích
Osudy knih osudy lidí – výstava, komentovaná prohlídka, PhDr. Jana Perutz Michlová

čtvrtek 22. 11. v 10.00 ZŠ Bílá cesta Teplice
Představení pro ZŠ Bílá cesta Teplice
Hlupáci z Chelmu – inscenace na motivy knihy Singera Isaaca Bashevise, Studio Damúza

Co všechno se přihodí, když se sejde pět mudrců u jednoho stolu. Gronam Vůl, Trouba Trejtel, Osel Sender, Mamlas Šmedrik a Zabedněnec Fejvel. Vyřeší problémy malého městečka? Jak potrestat nevycválaného kapra, koho provdat s kým, aby nevznikla pohroma a co když dojde zakysaná smetana?! Veselé historky o lidské hlouposti, naivitě a lásce. Jak praví židovské přísloví: „Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu, hlupák ze všech stran.“

pátek 23. 11. v 17.00 Hotel Giovanni Giacomo, zimní zahrada
Izraelská kuchyně – Šéfkuchař Noam Darom
Izraelská kuchyně je ovlivněná kulinářskými zvyky zdejších obyvatel, kteří do Izraele přicházeli od konce 19. století z různých národních prostředí a přinášeli si s sebou i své kuchařské tradice.
Nutná rezervace na tel.: 724 219 200
Vstupné: 100 Kč

neděle 25. 11. ve 20.00 KNAK Teplice
Ramzailech (IL) – koncert, hardcore klezmer
Ramzailech, na živo překypující energií a skutečnou radostí z hraní a života. To vše napájí unikátní kombinace klezmeru, hardcoru, world music, rocku, gospelů, židovské, anglické, arabské a hebrejské kultury. Říkají o sobě, že jejich muzika je pro všechny, jak pro ortodoxní židy, tak pro fanoušky metalu. Nedělají rozdíly mezi kulturami, snaží se především svojí hudbou bavit sebe a všechny kolem sebe.
Vstupné: 150 Kč

Pořadatel: Spolek ULPAN TEPLICE pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael
 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Redakční systém Clips Redakční systém Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek