Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2007

Exponát měsíce prosince

Potřeby pro domácí pečení vánočního cukroví

Regionální muzeum v Teplicích představuje jako exponát měsíce potřeby pro domácí pečení vánočního cukroví. Můžete si zde prohlédnout staré plechové vykrajovací i vyklápěcí formičky, formičky na čokoládu, ručně psané recepty na vánoční pečivo a také katalog výrobků firmy Vydra & Bohuslav z roku 1921 s cukrářskými  pomůckami. Exponáty byly získány do Regionálního muzea v roce 1998 od paní Alžběty Parmové a pocházejí z inventáře Pekařství a cukrářství Houštecký, které sídlilo do počátku 2. světové války v Teplicích v ulici U Kamenných lázní. Vánoční cukroví je nedílnou součástí svátečních pokrmů, tak jako k symbolům vánoc neodmyslitelně patří stavění jesliček, ozdobený stromeček, obdarovávání blízkých, koledy. Štědrovečerní večeře byla složena z devatera chodů, na stole se měly objevit všechny plodiny, které se během roku urodily.   Původ pečení vánočního cukroví můžeme hledat již v předkřesťanské minulosti, v pohanských oslavách zimního slunovratu.  V  tuto magickou  noc bylo  třeba  ochránit  rodinu a  dům před  silami  temnoty pomocí  řady  obyčejů a přípravou obřadního pečiva. To se zavěšovalo nad vchodové dveře do světnic, nad stání dobytka, na ovocné stromy a  rozdávalo  se  členům  domácnosti.   Pohanské  slavnosti  nahradil  boží  hod  vánoční,  strach  z  neznáma  mizel a čarodějné pečivo se proměnilo na žádaný pamlsek na štědrovečerním stole. Sladkostí mělo být sedmero druhů. Původně si lidé pochutnávali na oplatkách s medem, perníkách, muzice (to byl kompot ze sušených švestek a hrušek), lívancích a vdolkách s povidly, vánočce. Štědrovka neboli vánočka patřila mezi nejstarší české vánoční obřadní pečivo, symbolizovala splétání svazků člověka s iracionálními silami. Oblíbené byly také karamelky, medové cukroví, zázvorky. Skladba sladkostí se lišila, vycházela ze sociálního postavení rodiny a z možnosti použití nákladnějších surovin. Koncem 19. století začali obyvatelé měst pozvolna opouštět  staré  tradice, na  vánočním  stole se objevovalo pracnější cukroví, exotické ovoce, alkohol, káva. Ve venkovských a dělnických domácnostech však stále převažovalo pečivo kynuté a oplatky a k všeobecnému zdomácnění drobného vánočního cukroví došlo až před polovinou 20. století. K nejoblíbenějším patří dnes vanilkové rohlíčky, linecké koláčky, medvědí tlapičky, plněné ořechy, sněhové pusinky, kokosky a tvarovaná čokoláda. Exponát měsíce můžete shlédnout denně mimo pondělí ve vstupní části teplického zámku.      

Mgr. Pavlína Boušková  

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek