Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2009

Exponát měsíce ledna

Historické panoráma Krušných hor a Českého středohoří

K lednovému exponátu měsíce byla vybrána reprodukce pohlednice z počátku 20. století, která zobrazuje výhled z Komáří vížky do jednotlivých světových stran a je průřezem jak Krušných hor, tak Českého Středohoří. Tématicky nevyvolává pocity zimní romantiky, ani pozůstatky vánočního rozjímání, natož silvestrovského veselí a novoročních předsevzetí. Je ale zajímavá svým širokým spektrem rozhledu, kdy Krušné hory ještě nebyly zahlceny průmyslovým smogem. Z východní strany můžeme zahlédnout obce Adolfov, Habartice, lázně Jeleč, vrch Luž a dokonce vrch Radobýl a horu Říp. Když se otočíme jižním směrem můžeme tušit věže kostelů v Litoměřicích, Mělníku, Roudnici a v Praze. Pokocháme se půvabnou poetikou meandrů Labského údolí, aby nás vzápětí dostaly do reality kouřící komíny továren v Ústí nad Labem. Přes Chabařovice se dostaneme k pohlazení v podobě charakteristického panorámatu Českého Středohoří s vrchy Lovošem a Milešovkou přes vísky Bořislav, Bílku a Kostomlaty. A opět se stáčíme pohledem pod Krušné hory a dostáváme se přes Bohosudov a Krupku do Teplic, Trnovan a Šanova s typickou dominantou hradu na Doubravské hoře. Náš zrak pokračuje směrem k Bílině s nezaměnitelným vrchem Bořeň v pozadí, abychom se zahleděli na města Dubí, Duchcov, Osek a budeme-li mít štěstí ukáží se nám na úpatí Doupovských hor města Most, Chomutov a snad i Kadaň. Podíváme-li se západním směrem překlene se náš pohled přes domky na Cínovci a ve Fojtovicích, nemine věže oseckého kláštera či kostela P. Marie v Dubí a pokračuje přes vrchy Stropník, Špičák až po Bouřňák a Plešivec. Náš vizuální výlet ukončíme na severu v německém Altenbergu a Geisingu.                                   

Nina Holánová  

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek