Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2010

Exponát měsíce ledna

Vzácní ptáci zimních vod

Málokterý obyvatel našeho regionu asi tuší s kolika zajímavými druhy vodních ptáků se u nás může setkat v zimním období. Kdo chce pozorovat opravdu vzácné a často i exoticky vyhlížející ptáky, měl by své lednové vycházky nasměrovat k nezamrzajícím vodám. Nejlepší a často i jedinou možnou volbou jsou pochopitelně větší vodoteče, zejména pak řeka Labe. Tato řeka v posledních desetiletích prakticky nezamrzá a tak na ní ptáci nachází dostatek potravy i míst k odpočinku, nejvíce samozřejmě v době, kdy jsou ostatní vody zamrzlé. Co do počtu i druhové skladby vodní avifauny patří Labe k nejvýznamnějším zimovištím v České republice. Pokud v Evropě uhodí obzvláště silné mrazy, můžeme zde zastihnout i vysloveně raritní druhy z dalekého severu, které se u nás jinak vůbec nevyskytují.

V ČR se zimující vodní ptactvo mapuje pravidelně již od roku 1967 a to v rámci programu „Mezinárodního  sčítání vodních ptáků (The International Waterbird Census – zkr. IWC)“. Program má po celém světě čím dál větší popularitu. V současnosti je do něho zapojeno přes 100 států na 5 kontinentech. V ČR se sčítá každoročně na téměř 600 lokalitách za účasti více než 200 sčitatelů.   A co tedy můžeme v zimě pozorovat na našich vodách? Většina lidí jistě zná kachnu divokou či lysku černou, neboť s těmi se setkáváme nejčastěji a to i ve mnoha set kusových hejnech. Nápadné a všeobecně známé jsou i labutě velké. Ale pozor – není labuť jako labuť. Vzácně se totiž můžeme setkat i s labutí zpěvnou, kterou poznáme podle žlutého vybarvení na zobáku. V posledních letech se běžně vyskytuje kormorán velký. Jde o velkého černého ptáka zdržujícího se v hejnech. Jeho organizovaný lov ryb patří k zajímavým zážitkům. Druhů specializovaných na aktivní lov ryb je u nás v zimě ale více. Vzhledově atraktivní jsou např. morčáci, severské kachny, které hnízdí zpravidla ve stromových dutinách. U nás běžně zimuje morčák velký. Morčák prostřední a morčák malý se vyskytují mnohem vzácněji. Z dalších „rybožravců“ zmiňme potáplice, ptáky jež sice vypadají trochu jako kachny, ale kachnami rozhodně nejsou. Jak název napovídá, jde o výborné potápěče, které se za potravou dostávají do hloubek i přes 70 m a v případě nutnosti vydrží pod vodou až 10 minut! U nás je nejčastější  potáplice severní. Také ledňáček říční, pestrobarevný „klenot našich vod“, loví ryby. I přes svůj exoticky vzhled a poměrně pravidelný zimní výskyt ho není zcela snadné spatřit.   Z dalších severských druhů v našem regionu pravidelně zimuje např. hohol severní, menší zavalitá kachna s bílou skvrnou u zobáku. Vzácnější je pak hoholka lední, která na první pohled zaujme neobvykle dlouhým anténovitým ocasem. K pozorování turpana hnědého či poláka kaholky potřebujeme ještě více štěstí. Vysloveně vzácností je pak kajka mořská, kachna s typickým zbarvením a tvarem zobáku, která je vázána hlavně na mořská pobřeží. Její prachové peří odebírané z hnízd se používá ke zhotovování teplých oděvů a spacích pytlů. U našich zimních vod můžeme pozorovat i řadu druhů racků. Kromě všeobecně známého racka chechtavého je to např. racek stříbřitý, který je výrazně větší a má mohutnější žlutý zobák. Nepravidelně se vyskytuje také orel mořský, náš největší dravec s rozpětím křídel až 2,5 m. Jeho hlavní potravou bývají ryby až do velikosti 15 cm.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek