Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2011

fotografie Lístek s pohyblivým obrázkem-pejsek přináší horoucí srdce, kolorovaný lept, Vídeň?

fotografie Lístek s pohyblivým obrázkem, vydal Anton Berka, Vídeň, kolem 1820, kolorovaný lept

fotografie Upomínkový lístek, Vydal Anton Berka ve Vídni, Kolorovaný lept, kolem 1820

fotografie K Novému roku….

fotografie Lístek s pohyblivým obrázkem, Vydal Josef Adamek, Vídeň, kolem 1820, Kolorovaný lept

fotografie Kolorovaná litografie, Alle haben Masken vor dem Gesicht / Nur dein Freund der traegt sie nicht.

fotografie Gratulační lístek se žertovným textem jako parodií na kontrast mládí a stáří

fotografie Kolorovaná litografie, Amors HEILKUNDE 1ter Theil

Exponát měsíce července

Příležitostná grafika období biedermaieru z vídeňských grafických dílen

První půle 19. století je spojena se specifickým životním stylem skrytým pod označením „biedermaier“. Proti předchozím staletím objevil kouzlo všedních událostí, které se odrážely v soudobém slovesném i obrazovém projevu. Spojením obou pak v množství grafických listů, jejichž tisk se velmi rozšířil zejména díky nové grafické technice - litografii.

Prvních několik desetiletí 19. století znamenalo nebývalý rozkvět drobné užité grafiky. Velkou oblibu získaly lístky malých rozměrů s líbivými výjevy - gratulační lístky, přání, novoročenky, upomínkové lístky, navštívenky. Grafické dílny, v Praze a Vídni zejména mezi lety 1820 - 30, jich nabízely nepřeberné množství a velký zájem veřejnosti s sebou nesl také slušné zisky. Proto nabízely dílny jejich  nové a nové podoby a většinou kolorované grafické techniky doplňovaly nejen pohyblivými a rozkládacími obrázky, odklápěcími skrývačkami, průsvitkami, ale i kolážemi, při kterých využívaly i jiné materiály a techniky, než papír a tisk.  

Použitím krátkých, veršovaných textů s  náznaky, jinotaji i humornými a mravokárnými poselstvími umožňovaly drobné grafické lístky i specifickou formu společenské konverzace nezávislé na přímé fyzické konfrontaci. 

Drobné příležitostné grafiky se staly také předmětem dobového sběratelského zájmu a jednotlivě byly např. vlepovány do alb nebo se stávaly předobrazem pro vlastní tvorbu amatérských grafiků, zejména z řad šlechty nebo bohatého měšťanstva. V grafické sbírce Regionálního muzea v Teplicích se nachází soubor příležitostné grafiky vydané vídeňskými dílnami kolema po roce 1820. Pochází z původních teplických zámeckých sbírek a je spojen se jménem Marie Leopoldine Christine Clary-Aldringenové, roz. de Ligne (1757-1830), která bylá známa svou posedlostí ve shromažďování drobných grafik, grafických výstřižků i drobných grafických výtvorů svých přátel.    

PhDr. Bohuslava Chleborádová

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek