Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2012

Exponát měsíce listopadu

Severočeský teralit – 190. výročí vzniku výroby v Unčíně u Teplic

Exponátem měsíce listopadu si připomínáme 190. výročí založení první severočeské továrny vyrábějící jemné keramické zboží. Vznikem této výrobny byl položen základní kámen odvětví, které v budoucích desetiletích významně přispělo k průmyslovému rozvoji celého regionu.

První severočeskou manufakturu na výrobu teralitu založili roku 1822 v Unčíně u Bohosudova sourozenci KAREL a FRIEDERIKA HUFFSKY. Zdatní řemeslníci, kteří si práci s keramickou surovinou osvojili v Leyhnově továrně v německé Pirně. Karel vyženil značné věno a finančně podporoval svojí sestru, kterou osobní důvody přivedly až do Čech. V bývalém zájezdním hostinci č. p. 21 tak vznikla jejich první společná dílna, kde podle vzoru domovské výrobny produkovali teralit. Jemné keramické zboží z našedlého, celkem nevzhledného materiálu, jehož povrch byl zušlechťován barevnými laky (pokosty) a nikoliv keramickými barvami a glazurou.Tato zjednodušená technologie výroby byla mnohem levnější a výsledné ceny přijatelné také pro širokou vrstvu obyvatelstva. Kopírováním klasicistních tvarů, tehdy velmi módní kameniny anglické firmy Wedgwoode dosáhla firma značného obchodního úspěchu. Tovární nabídka modelů byla velmi obsáhlá od ryze dekoračních až po užitkové předměty, vyráběli se různé vázy, figurky, schránky na kuřivo, reliéfy i velké nápojové soupravy. Zboží se vyváželo do celé Evropy včetně Anglie, Ruska, Turecka a především do Ameriky. Výstavní kolekce firmy Huffsky získala v roce 1836 stříbrnou medaili na výstavě v Praze. Tehdy byl také v dílnách firmy poprvé vyroben produkt s názvem siderolit (žlutka), tržně velmi úspěšný a často nazývaný severočeskou specialitou. Nejrůznější předměty modelované z jasně žluté hmoty s velmi lesklou, transparentní, boraxovou glazurou, která byla doplněna malbou zlatem a různobarevnými laky. Materiál byl dovážen z jediného naleziště v Břežánkách u Bíliny. V následujících letech se zde začaly, podle vlastního patentu Huffského, vyrábět i střešní tašky. Rodinná manufaktura pracovala s různými hospodářskými i výrobními výkyvy až do roku 1871. V tomto roce byla prodána chebskému obchodníkovi Bernardu Blochovi, který na výrobní program nejprve navázal, ale brzy výrobu rozšířil o barevně glazovanou jemnou kameninu v nejrůznějších tvarech a vzorech. V roce 1929 přemístil Bernard Bloch sídlo své firmy do nově získané továrny v Dubí a unčínská výrobna zanikla.

Jaroslava Dvořáková, kurátorka sbírky porcelánu a keramiky

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek