Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2015

Exponát měsíce října

NAŠE SOVY

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Sovy, ptáci, kteří jsou od pradávna opředeni nejrůznějšími mýty a legendami. Staly se však také symbolem moudrosti a rozvahy. A to právem. Mozek sov je oproti jiným druhům ptáků výrazně větší a sovy se tak řadí k ptákům s nejdokonalejší mozkovou činností. Velikost mozku pak ovlivňuje schopnost smyslů, u sov především zrak a sluch.

Oči sov jsou u ptáků nejdokonalejším zrakovým orgánem a jsou přizpůsobené k vidění i za velmi slabého světla. Vidí ale dobře i za jasného dne.

Dalším velice dokonalým a pro sovy významným smyslem je sluch. Citlivost sluchu je u těchto ptáků mnohonásobně vyšší než u ostatních druhů. Citlivý sluchový aparát má pro sovy nezměrný význam zejména při lovu, neboť většina druhů sov se při lokaci kořisti v noci orientuje pouze sluchem.

Potravu loví sovy za šera a v noci, což jim usnadňuje kromě výborného zraku a sluchu také nehlučný let. Potravu sovy uchvacují většinou na zemi a usmrcují ji probodnutím ostrými, srpovitě zahnutými drápy.

Přibližně z 80 % tvoří potravu našich sov různé druhy drobných savců, především hlodavci a hmyzožravci, čímž mají sovy nesmírný hospodářský význam. V mnohem menší míře, která je však různá u jednotlivých druhů, jsou v potravě zastoupeni ptáci, jiní obratlovci nebo větší hmyz. Potravu sovy polykají celou a její nestravitelné části (srst, peří a kosti) vyvrhují v podobě kompaktních chuchvalců, tzv. vývržků.

V České republice žije a hnízdí v současnosti celkem 9 druhů sov (sova pálená, výr velký, puštík obecný, puštík bělavý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, kalous ušatý, kalous pustovka a sýček obecný) a 1 druh výjimečně (výreček malý).

V průběhu podzimních měsíců můžeme často ve večerních hodinách zaslechnout v přírodě hlasové projevy některých zástupců našich sov. V měsíci říjnu jsme pro vás ve foyer teplického zámku připravili ukázku našich nejzajímavějších exponátů, těchto samotářských, masožravých, nočních ptáků.

 Ing. Roman Vlček

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek