Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Muzeum Teplice Výstavy a akce Pro návštěvníky → „PRVNÍ SOCHA JUDITY ZAKLADATELKY“

Pro návštěvníky

PRVNÍ SOCHA JUDITY ZAKLADATELKY
Přijměte pozvání Lázní Teplice v Čechách, a.s. na Slavnostní odhalení busty královny Judity. Této ženě vděčíme za Lázně Teplice a v úterý 27.11. odhalíme její sochu u Císařských lázní.
V podloubí Císařských lázní v Teplicích tak bude poprvé možné pohledět Juditě do tváře. Její podoba je výsledkem nedávné antropologické expertízy z ostatků takřka 900 let pohřbených v teplické románské bazilice.
Česká královna Judita založila klášter u teplých vod. Poznala sílu pramenů a jako první se zasloužila o cílené využití léčivých vod. Judita tak položila základy lázeňství nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě. Stalo se tak v Teplicích roku 1154.
Královna Judita, jedna z nejvýznamnějších žen 12. století a matka Přemysla Otakara I., byla velmi vzdělaná a často zastupovala krále i ve státnických záležitostech. Právě po ní byl pojmenován Juditin most v Praze, předchůdce Karlova mostu. Osudem se jí staly Teplice, kde po králově smrti strávila ještě několik dekád a dožila se na svou dobu neuvěřitelných 80 let.
Na počest zakladatelky lázeňské tradice v Teplicích umístí Lázně Teplice v Čechách bustu české královny Judity ke vstupu do Císařských lázní v Teplicích. Autorem busty je akademický sochař Libor Pisklák.
Slavnostní odhalení busty královny Judity se koná v úterý 27.11.2018 od 10 hodin v podloubí Císařských lázní v Teplicích.

Následuje prohlídka expozice teplického muzea Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích s Mgr. Michalem B. Soukupem.

www.lazneteplice.cz

http://www.muzeum-teplice.cz/klaster-v-teplicich/

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Redakční systém Clips Redakční systém Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek