Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Muzeum Teplice Výstavy a akce Pro návštěvníky → „Prezentovaná vzácná mince je padělek“

Pro návštěvníky

Prezentovaná vzácná mince je padělek

Muzeum získalo vzácnou minci a prokázalo, že se jedná o poškozenou repliku
Stříbrný denár Soběslava Slavníkovce z let 985-995 získalo muzeum, když zástupci Policie ČR předali v teplickém muzeu hejtmanovi Ústeckého kraje ojedinělý zajištěný nález. Jak však prokázala zjištění získaná v průběhu plánovaného odborného konzervačního zásahu – který spadá do obligatorní péče muzea o sbírkové předměty – nejedná se o historicky cenný originál mince z konce 10. století, ale o současnou, záměrně poškozenou repliku této mince.
Pro zjištění zásadních skutečností, které již navozovaly články médií, bylo využito i zcela nové vybavení specializované laboratoře pro konzervaci archeologických kovů. Ta v teplickém muzeu vyrůstá díky přispění zřizovatele muzea, kterým je Ústecký kraj. Prostřednictvím rentgenové fluorescenční analýzy byla ověřena ryzost kovu. Podrobné zkoumání záměrného poškození mince pak společně s konzultací výrobce replik potvrdilo snahu účelově odstranit značku výrobce repliky z povrchu mince. A následná konzultace se znalcem ražeb z okruhu České numismatické společnosti již jen potvrdila získané závěry.
Muzeum tak sice bohužel nezískalo vzácnou minci a ozdobu numismatické sbírky. Získalo však neobyčejně důležitý a cenný pramen – doklad, který vypovídá o stavu dnešní společnosti. Dokumentace tohoto stavu prostřednictvím hmotných dokladů je jednou ze základních činností, kterou muzeum vykonává. Je však potřeba tyto doklady také správně interpretovat. A to bude úkol, kterého se muzeum musí, s potřebným odstupem času, zhostit. 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Redakční systém Clips Redakční systém Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek