Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2012 Výstavy 2012 → „Výstava fotografií Dušana Špičky“

Výstavy 2012

Výstava fotografií Dušana Špičky

DVĚ SPOLEČNÉ PAMĚTIHODNOSTI DVOU VZÁDLENÝCH MĚST - Kostel La Madona dell´Orto v Benátkách a Kostel Panny Marie v Dubí

Foyer Domu kultury v Teplicích

Vstup volný.

 

Z HISTORIE DUBSKÉHO KOSTELA

Došlo k tomu tak, že mondénním lázním, ve které se ve druhé polovině 19. století Dubí u Teplic proměnilo, chyběl kostel. Nechyběl jen kostel, ale scházely i prostředky na jeho výstavbu. Tehdejší dubské zastupitelstvo jednalo o jeho potřebě se samotným knížetem Edmundem Clary-Aldringenem, leč prostředků bylo stále málo. Nejstarší syn Edmunda Clary-Aldringena, Carlos, měl zálibu v italské architektuře a dříve než se začala řešit výstavba dubského kostela, koupil v roce 1878 v Benátkách gotický oblouk s vrcholovou plastikou Boha Otce, určený pro rodinnou hrobku rodu Clary Aldringenů. Návrh hrobky teplického architekta Františka Větrovce nebyl pro Carlose plně uspokojivý, proto spojil oba plánované záměry v jeden. Výstavba kostela, který se zároveň měl stát hrobkou rodu Clary-Aldringenů, byla nadčasovým a originálním činem Carlose Clary-Aldringena. Ryze italská gotická architektura vystavěná o 300 let později  v lázeňském městečku Dubí, lemovaném  hradbou mohutných lesů a hor. Této skvostné myšlence Carlos neodolal a v roce 1897 inicioval zahájení stavby dubského kostela podle vzoru benátského pozdně gotického kostela La Madona dell“Orto z 15. století. Autorem plánů se stal profesor benátské Akademie výtvarných umění architekt Pietro Bigaglia. Stavbu prováděl teplický stavitel H. Sigmund. Na interiérech se podíleli tepličtí architekt Max von Loos a kameník J. Seiche. Strop byl realizován podle návrhu A. Dibony z rakouského Gratzu. Zúčastněných umělců a řemeslníků byla dále jistě velká řada, kterou ani nelze celou vyjmenovat a představa obrovského množství všech kvádrů, sloupů, hlavic, patek, chrličů, které byly koňskými povozy dovezeny až z Itálie, vzbuzuje k těmto lidem neskutečný respekt a úctu. Současnou podobu zmiňovaných kostelů zachycují na panelové výstavce do konce měsíce března 2012.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek