Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Muzeum Teplice Archiv 2013 Akce 2013 → „ZLATÝ A BRONZOVÝ POKLAD“

Akce 2013

ZLATÝ A BRONZOVÝ POKLAD

bude ve dnech 6. až 8. září 2013 vystaven v románské expozici Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích (10 - 12 a 13 - 17 hodin) - V TYTO DNY BUDE VSTUP DO EXPOZICE POUZE ZE ZÁMECKÉ ZAHRADY!

PŘÍBĚH POKLADU

V květnu roku 2013 byl při procházce se psem nedaleko Tříkřížového vrchu u Litoměřic, na lesní cestě, která byla narušena divokými prasaty, objeven poklad bronzových a zlatých předmětů. Nálezce objevený poklad ohlásil a odevzdal do rukou pracovníků Regionálního muzea v Teplicích.

Poklad sestává z nástrojů a ozdob. Nástroje jsou reprezentovány třemi bronzovými sekerkami. Z ozdob se zde nachází malé „dětské“ bronzové náramky a též minimálně dvě bronzové duté trubičky, které byly součástí náhrdelníku. Výrobky ze zlata tu jsou zastoupeny tzv. vlasovými ozdobami. V hrobech se objevují vždy v oblasti hlavy. Jejich účel můžeme spatřovat především jako velmi honosné spínadlo vlasů. Vlasové ozdoby jsou známé především z hrobů žen a dětí. V mužských hrobech se vyskytovaly méně častěji. Je však dnes nemožné určit jestli tento poklad patřil jedné osobě, rodině nebo celé komunitě.

Poklad datujeme do období mezi 2000 až 1800 roky př. Kr.. Jedná se o zhruba 4000 let starý nález, který náleží do starší doby bronzové u nás reprezentované únětickou kulturou.

Důvodů, proč byl depot uložen právě na toto místo, může být takřka nepřeberné množství. Stačí jen popustit uzdu své fantazii. 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek