Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2015 Akce 2015 → „ČESKÉ ZPĚVNÍKY TEPLICKÉHO LITERÁTSKÉHO BRATRSTVA ZE 16. STOLETÍ“

Akce 2015

ČESKÉ ZPĚVNÍKY TEPLICKÉHO LITERÁTSKÉHO BRATRSTVA ZE 16. STOLETÍ

Katalog výstavy k poctě Mistra Jana Husa (31. 7. - 4. 10. 2015, Jízdárna teplického zámku), jehož vydání bylo podpořeno z programu Kulturní aktivity – podprogram A: podpora projektů zaměřených na poskytování standardizovaných veřejných služeb muzeí a galerií MK ČR v Praze.

Katalog představuje zejména oba vzácně dochované rukopisné české zpěvníky literátského bratrstva v Teplicích z 16. století
a hodnotí jejich význam pro kulturní dějiny a vzdělanost pohraničního města v době rozkvětu humanismu v Čechách. Zpěvníky dokládají český charakter města Teplice až do 20. let století sedmnáctého. Byly objednány teplickými literáty ve významné pražské dílně Jana Táborského, který věnoval velkou péči této tvorbě a to zejména po stránce hudební. Táborský byl autorem řady písní, které se zachovaly i v těchto zpěvnících (signovány: IT). Vedle obrazové výzdoby vyniká ojedinělé celostránkové vyobrazení pěveckého sboru teplických literátů v kostele před otevřeným zpěvníkem a v obou zpěvnících jsou vzácně dochované iluminace upálení Jana Husa a písně o něm a českých mučednících (v řadě jiných byly listy v době protireformace zničeny!).

Autorka katalogu a kurátorka výstavy: PhDr. Jana Michlová
Spoluautorka: PhDr. Jitka Žižková, Ph.D.

Michlová, Jana - Žižková, Jitka. ČESKÉ ZPĚVNÍKY TEPLICKÉHO LITERÁTSKÉHO BRATRSTVA ZE 16. STOLETÍ. Teplice : Regionální muzeum v Teplicích, 2015. 98 s. ISBN 978-80-85321-73-9, 60,- Kč

Publikaci zasíláme na dobírku nebo na fakturu (pro organizace). K uvedené ceně bude připočítáno poštovné a balné dle Ceníku RMT (na dobírku 120,- Kč, na fakturu 80,- Kč).   

Případné objednávky směřujte, prosím, na adresu:

Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace, Zámecké nám. 14, 415 01 Teplice, telefon 412 359 025 nebo klasterkova@muzeum-teplice.cz 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek