Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2016 Akce 2016 → „DIVADLO NA ZÁMKU 2016“

Akce 2016

DIVADLO NA ZÁMKU 2016

pátek 2. 9. 2016

10.00 Divadlo rozmanitostí Most:
Jiří Jelínek: KOCOUR V BOTÁCH
Na motivy klasické pohádky, se skvělou muzikou Tomáše Alferiho a jeho „nadupanou“ kapelou složenou z herců „Rozmáňa“. Rozhodně nečekejte nudu, protože Kocour se umí do života obout! Na všechny problémy si došlápne, umí to pořádně nakopnout!

15.00 Divadlo Orry, o.s.
Václav Roman. LEGENDA O PRAVŘÍDLE
Také by bylo možno napsat: „O opařeném prasátku knížete Kolostůje,“ neboť před diváky se rozvine divadelní zpracování legendy z r. 762, pojednávající o objevení Pravřídla, teplého pramene, jenž dal vzniknout „klášteru u vod teplých“ a odsud nejstarším lázním v Čechách.
Režie: Jaroslav Hunka. Hrají: L. Císař, M. Karpíšek, N. Radnická, T. Johnová, L. Rupprichová.

17.00 Marta Töpferová & Tomáš Liška: MILOKRAJ
Marta Töpferová & Trova Marta původně přijížděla z New Yorku jedenkrát za rok na turné. Teď se objevuje v Česku stále častěji a dočasně sem přesídlila. Během českého působení se Marta seznámila s českými a slovenskými hudebníky.

20.00 Činoherní studio Ústí nad Labem
William Shakespeare: DVA PÁNI Z VERONY
Nejstarší Shakespearova komedie o lásce a přátelství.
Dva páni z Verony jsou nejstarší Shakespearovou komedií a pravděpodobně jeho první hrou vůbec. Valentin a Proteus jsou dva nerozluční přátelé, jejichž osudy se rozdělí. První odjíždí z Verony do Milána k císařskému dvoru, druhý zůstává ve Veroně, aby dobyl srdce své vyvolené. Ovšem jejich osudy se velmi brzy protnou a za podivných okolností se ocitne v sázce nejen jejich přátelství…
Humor této komedie o lásce je podpořen humornými výstupy sluhovské dvojice, kterou v lehkém letním činoheráckém zpracování ztvární v dvojjediné roli Jiří Maryško.Režie
Filip Nuckolls. Hrají: Kryštof Rímský, Matúš Bukovčan, Jaroslav Achab Haidler, Anna Fišerová, Vojta Kadeřábek, Jiří Maryško a pes. Loutna: Lubor Bořek.
90 minut bez pauzy

sobota 3. 9. 2016

10.00 Divadlo Láryf áry
Jarmila Vlčková a Pavlína Jurková: CIRKUSÁCKÁ POHÁDKA
Nová pohádka Divadla Láryfáry je opět plná humoru a písniček! Za oponou Cirkusu Francesco panují podivné poměry. Tvrdou rukou tu vládne principál Francesco a jeho žena Dulcinela. Proč utekli lvi? Proč se hadí žena urazila? Proč už tady neskáčou opice? To vše společně s dětmi zjistí a možná i napraví cestovatelka Betty, která si čirou náhodou koupí lístek právě do tohoto cirkusu. Pohádka je určena dětem od 4 let a I. stupně ZŠ.

15.00 THE SPICE
Kateřina Burgerová: PROCESNĚ NEPŘIJATELNÉ aneb TŘI KULANTNÍ JEDNOAKTOVKY, KTERÉ VÁS DONUTÍ ODLOŽIT MOBIL

„Dveře číslo 8“ a „Nedělní bábovka“ - režie Iva Šimková, „Mravenci“ - režie Kateřina Burgerová. Lehkou rukou napsané, vtipné, dobře vygradované a s překvapivými pointami. Tak lze charakterizovat tři aktovky talentované teplické autorky Kateřiny Burgerové (1981), u níž se doslova naplnilo ono okřídlené: “Veni, vidi vici!“ V dubnu 2016 se soubor The Spice s tímto titulem poprvé zúčastnil renomované přehlídky amatérských divadelních souborů v Děčínská brána. A jak to dopadlo? Všichni herci si na svých textech opět radostně zgustli, jejich jevištní projev byl příjemně civilní a neokázalý, jak ostatně text vyžaduje. Autorka Kateřina Burgerová odjela z Děčína s Čestným uznáním za scénář, Helena Elmanová získala Čestné uznání za role bankéřky Soukalové a Dity, soubor THE SPICE získal Čestné uznání za inscenaci. Hru uvádíme především pro ty z vás, kteří „nestihli“ letošní vyprodanou březnovou premiéru ani v dubnu reprízované představení v teplickém jazz klubu. Hrají: Kateřina Burgerová, Irena Horáková, Iva Šimková, Marie Mertlová, Helena Elmanová, Michaela Kolkusová, Václav Vašák a Viktor Keller.

17.00 Chantal Poullain & Jazzové trio Štěpána Markoviče
Šansony Chantal Poullain - to je hluboko posazený sexy hlas, lahodná francouzština, jazzově laděná kapela pod vedením Štěpána Markoviče a atmosféra sladké Francie. Se šarmem sobě vlastním zpívá Chantal svoje vlastní písně, ale také tradiční francouzské šansony. Koncertem provází Chantal Poullain sama v češtině a díky svému charismatu okouzlí publikum, jak to umí jen ona. Trio tvoří: Štěpán Markovič – saxofon, Ondřej Kabrna – klavír, Vít Švec – kontrabas.

20.00 Divadlo Radka Brzobohatého
J.Godber, J.Thorton: BARMANKY
Současná anglická komediální hra o ženách pro ženy, o mužích pro muže a také o ženách pro muže.Čtyři barmanky jsou nejen kolegyněmi a přítelkyněmi ale také glosátorkami a kritičkami, které srší energií a někdy až chlapsky drsným humorem. Vše dokresluje hudba Ondřeje Brzobohatého. Režie: Hana Gregorová. Hrají: Hana Gregorova, Pavlína Mourková, Kateřina Velebová, Irena Máchová

neděle 4. 9. 2016

10.00 Divadlo Krabice Teplice:
Zdeněk Rusín a Jitka Soorová: O HOLIČI A BARVÍŘI
Holič Abú Sír chce provdat svoji dceru Jasmínku za nepoctivého barvíře Abú Kíra. Jasmínka ale miluje perského prince. Poslechne tatínka nebo vše dopadne úplně jinak? Určeno dětem od 4 let.

15.00 DS DK Teplice
Jaroslav Hunka a Jana Králová: JURÁŠEK a STÁŇA
Lesní strašidlo, královská domácí skřítka, královna omámená cizokrajnou rostlinou, chamtiví ministři, princ ekolog, princezna, která se nechce učit, přísná dvorní dáma, moudrá, osmset let stará čarodějnice a další postavy v úsměvné pohádce, kterou si pro diváky připravili nejmladší členové Hereckého studia. Domu kultury Teplice. Režie: Jaroslav Hunka.

17.00 ZUBY NEHTY
Česká dívčí punková skupina existuje pod tímto názvem od roku 1987. Její historie však začíná v roce 1980, kdy Pavla Slabá (bass, vocal), Hana Řepová (drums, vocal) a Marka Míková (piano, vocal) založily Plyn, který v roce 1983 změnil své jméno na Dybbuk. Současné složení kapely je proměnné, nejčastěji hrají: Hana Řepová – bicí, Marka Míková – klávesy, Kateřina Jirčíková – saxofon, flétna, Alice Flesarová – saxofon a hostující Jan Maxa nebo Martin Černý – baskytara.

20.00 Divadlo bez zábradlí
Murray Schisgal: LÁSKA
Brilantní hořká komedie "Láska" (Luv) - jejíž podtitul by klidně mohl znít: "Velká slova-malé prožitky!" - je nejúspěšnější hrou amerického dramatika Murraye Schisgala (nar. 1927), který v českém prostředí proslul nejen jako autor výše uvedené hry, ale například také jako spoluscénárista filmu Tootsie (1982) s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Hra od své světové premiéry v Londýně v roce 1963 nikdy natrvalo nezmizela ze světového i našeho repertoáru. Na jejím uznání se vzácně shodla kritika i obecenstvo. Zejména je vyzdvihováno umění pojednat tak hluboké téma s jiskřivým humorem a obrovskou fantazií. Na divadelní námět vznikl také film s Elaine Mayovou, Jackem Lemmonem a Peterem Falkem. Česká premiéra se uskutečnila v roce 1965 v Národním divadle v režii Miroslava Macháčka pod názvem "A co láska?" Režie: Alice Nelis. Hrají: Dana Morávková, Zdeněk Žák, Karel Heřmánek. Režie: Alice Nellis

Více na www.dkteplice.cz


Doprovodný program

Divákům, kteří si zakoupí jednodenní, dvou či třídenní vstupné na celý programový blok, zahrnující podvečerní koncert a večerní divadelní představení, nabízíme po všechny tři festivalové dny jako bonus v přestávce mezi koncertem a divadelním představením prohlídku interiéru pravoslavného Chrámu Povýšení svatého Kříže vchodem z vnitřního zámeckého nádvoří a prohlídku nově zrekonstruované grotty v přízemí zámku. V pátek 2. a v sobotu 3. září po skončeném divadelním představení jsme programovou nabídku rozšířili ještě o noční vyhlídku z věže zámku nebo z věže děkanského kostela sv. Jana Křtitele. Doprovodný program je bez vstupného, v obou kostelích možno přispět do kasičky.
Eventuální zájemce o prohlídky však prosíme, aby se při nákupu vstupenky v pokladně DK zarezervovali.

Zámecká grotta představuje prakticky neznámou, ale relativně dobře dochovanou umělou jeskyni, jejíž stěny jsou zdobené krápníkovou omítkou, která byla vybudovaná někdy kolem roku 1630 Vilémem Kinským v křídle teplického zámku, dříve spojeném s horní částí rozlehlé zámecké zahrady.

Historicky poprvé se návštěvníkům Divadla na zámku 2016 otevře pohled z věže teplického zámku. Z oken komnaty se zdobeným stropem, kde donedávna pracovalo jedno z oddělení regionálního muzea, jež v budově sídlí, se nabízí úchvatný a neokoukaný pohled na centrum nejstarších lázní v Čechách

Goticko-renesanční kostel Povýšení svatého Kříže nazývaný též chrám Povýšení svatého Kříže je jako součást teplického zámku chráněnou kulturní památkou České republiky. Přimyká se zvenčí k severovýchodnímu nároží hlavního zámeckého křídla. S využitím kvádrů zdiva z románské baziliky, jejíž pozůstatky jsou na vnitřním zámeckém nádvoří k vidění, jej v letech 1549-68 postavil tehdejší majitel teplického panství Volf z Vřesovic, který byl nejvyšším písařem Království Českého a je v kostele pochován. Kostel, původně katolický, sloužil pro potřeby rodiny majitelů zámku a hostů teplických lázní. Jeho dnešní podoba je výsledkem novogotické přestavby celého zámku z počátku 18. století. Od roku 1950 slouží potřebám pravoslavné církve, z téhož roku pochází také ikonostas před hlavním oltářem. Od roku 1637 jsou v kapli kostela uloženy ostatky svatého Clariho z Dalmácie, jež knížecí rodině Clary – Aldringenů daroval římský papež Urban VIII.

Děkanský kostel sv. Jana Křtitele na na Zámeckém náměstí byl postaven na starších základech mezi lety 1585 – 1594, pravděpodobně pod vedením zednického mistra Kristiana Laglera. Kostel slouží potřebám církve římsko – katolické, v podzemí jsou ukryty hrobky dvou šlechtických rodů, držitelů Teplic: Vchynských a Clary – Aldringenů. Kostel je trojlodní bazilikou s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží v západním průčelí, ke které přiléhá malá schodišťová válcová věž. V nejvyšším patře je hranolová věž zúžena a obehnána pavlačí, za kterou se nacházel byt hlásného. Věž je kryta charakteristickou barokní přílbovou střechou, kterou získala právě při poslední velké přestavbě r. 1703. 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek