Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2020 Akce 2020 → „Další nově digitalizované rukopisy z muzejní knihovny“

Akce 2020

Další nově digitalizované rukopisy z muzejní knihovny

Dovolujeme si Vás informovat, že přes nelehkou situaci se nám i letos podařilo digitalizovat několik vzácných knižních svazků. Jedná se o rukopisné knihy s regionální tématikou ze 17. a 18. století ze sbírky rukopisů Knihovny Regionálního muzea v Teplicích a Klášterní knihovny cisterciáků v Oseku.
Prvním dílem je rukopisná barokní kuchařka, která obsahuje kromě gastronomických receptů také recepty lékařské. Rukopis je zajímavý lokální skladbou pokrmů v 17. a 18. století a také pozoruhodným pronikáním například španělského kulinárního umění do české oblasti v této době. Druhým rukopisem je unikátní soubor textů písní (bez notace) z teplické části Českého středohoří. Zajímavý je jak jejich převážně nenáboženský obsah, tak zejména to, že ukazují průřez repertoárem písní různého původu, zpívaných na určitém místě zhruba v rozmezí let 1776-1786. Třetí kniha obsahuje záznamy pamětihodných událostí teplické střelecké společnosti, včetně přepsané vzájemné korespondence spolku s teplickou vrchností Clary-Aldringeny. Kniha dovoluje nahlédnout nejen do historie střeleckého spolku, ale celého města Teplic na sklonku 18. století. Posledním digitalizovaným svazkem je kaligrafický přepis Obnoveného zřízení zemského, který nechal v roce 1670 pořídit osecký cisterciák P. Augustinus Weigel, farář v Mariánských Radčicích, Libkovicích a v Jenišově Újezdě.
Komplexní záchovná digitalizace historických dokumentů dle Definice digitálního dokumentu pro potřeby zpřístupnění a trvalého uložení byla provedena v digitalizačním centru AiP Beroun s.r.o.
Manuscriptorium je volně dostupná digitální knihovna, která pomocí propracovaných rešeršních nástrojů umožňuje snadný přístup k soustředěným informacím o historických fondech. Cílem je zpřístupnit existující digitální obsah pomocí jednotných nástrojů tak, aby byl co nejlépe dostupný, a proto digitální knihovna agreguje dokumenty mnoha významných institucí nejen ze zemí Evropské Unie.
Odkaz na digitalizované rukopisy RMT v evropské digitální knihovně Manuscriptorium.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek