Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Muzeum Teplice Archiv 2020 Akce 2020 → „VATOVÉ VÁNOČNÍ OZDOBY s výzvou pro veřejnost“

Akce 2020

VATOVÉ VÁNOČNÍ OZDOBY s výzvou pro veřejnost

PŘEDSTAVUJEME VÁNOČNÍ VATOVÉ OZDOBY s výzvou pro veřejnost
Vánoce jsou neodmyslitelně spjaty se zdobením vánočního stromku, který má v českých zemích více než stoletou tradici, podobně jako výroba vánočních ozdob. Asi každému z nás se vybaví tradiční skleněné vánoční ozdoby, které mohou být foukané nebo perličkové. Dále se vyráběly a vyrábí ozdoby papírové, dřevěné, textilní, z přírodních materiálů (např. z kukuřičného šustí nebo ze slámy), ale oblíbené jsou i ozdoby porcelánové a dnes velmi hojné ozdoby z umělé hmoty. Všechny tyto materiály jsou ve sbírkách Regionálního muzea v Teplicích bohatě zastoupeny.
Vánoční čas Vám letos zpestříme seznámením s trochu netypickými vánočními ozdobami z vaty, ze které máme ve sbírkách především zvonky a muchomůrky. Tyto ozdoby mají svůj původ v německém prostředí a jejich největší výrobní rozmach nastal v letech 1873–1920. Materiál na jejich výrobu pocházel z továren na výrobu bavlny, na konci 19. století se začaly vyrábět strojově dvěma způsoby a to ručním kroucením nebo strojově pomocí stáčecích strojků a pěchováním do forem. Ke zpevnění se používalo lepidlo. Ozdoby se barvily nebo vyráběly přímo z barevné vaty. Populární byly tvary rampouchů, ovoce, zeleniny i zvonky. Tvary ovoce doplňovaly povoskované látkové nebo papírové lístky. V Čechách se jejich výrobou zabývala dílna Antonína Svobody z Kralup nad Vltavou. Vatové figurky nebo zvířátka se zdobily barevnými litografiemi. S tímto typem ozdob si děti běžně hrály, zavěšovaly se proto na spodní větvičky stromků. Díky tomu jsou často velmi opotřebované a poškozené.
Dovolujeme si na Vás obrátit s výzvou k doplnění naší sbírky vánočních vatových ozdob o dosud málo zastoupené kousky, zejména ve tvaru ovoce či rampouchů. Pokud vlastníte staré vatové ozdoby a rádi byste je věnovali do muzea pro další generace, přineste nám je, prosím, a my je zařadíme do sbírky a vystavíme případně i se jménem dárce na některé z budoucích muzejních vánočních výstav.
Ozdoby s kontaktními údaji (jméno, příjmení a adresa, telefon či e-mail) můžete po celý rok odevzdávat v recepci muzea na teplickém zámku. Děkujeme!
Bc. Markéta Valtrová Kašparová, kurátorka etnografickcý sbírek (valtrova@muzeum-teplice.cz)

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek