Muzeum Teplice Výstavy a akce Aktuality → „HANS KUDLICH - osvoboditel sedláků“

fotografie

fotografie www.audioteplice.cz

22. 1. - 17. 2. / III. výstavní místnost teplického zámku

HANS KUDLICH - osvoboditel sedláků

Česko-německá putovní výstava

Výstava připomíná osobnost někdejšího poslance Hanse Kudlicha, který je nazýván osvoboditelem sedláků.

Jako jeden z nejmladších poslanců přednesl v roce 1848 na říšském sněmu ve Vídni návrh na zrušení roboty. Zřejmě pod vlivem a tlakem revolučních událostí získal jeho návrh podporu a dlouhotrvající poddanské povinnosti byly dne 8. září 1848 s definitivní platností zrušeny. Jednalo se tehdy o velmi důležitý a nesmírně cenný akt jak pro občanské svobody, tak i pro rozvíjející se průmysl.

O čtyřicet let později, když se psal rok 1888, si vymohli zástupci vděčných obyvatel tehdejších okresů Bíliny, Duchcova a Teplic postavení památníku Hansu Kudlichovi, který by tak připomínal zrušení roboty. Pro památník bylo vybráno dobře viditelné místo nedaleko Nové Vsi. Tehdy vznikl čtyřmetrový pískovcový obelisk, který stál na kupě 150 kamenů, označených jmény obcí z Teplicka, Duchcovska a Bílinska, které na pomník přispěly. Jména obcí jsou uvedena v německém jazyce. Přesto na samotném památníku najdete i několik českých nápisů z té doby, z nichž jeden zní: Co staří v boji vydobyli, ať mládí bděle střeží.

V době výstavby sídliště Nová Ves v osmdesátých letech 20. století byl celý pomník sejmut a na čas zmizel v depozitáři. Po dokončení stavebních prací, byl opět převezen na své původní stanoviště, kde ho najdete dodnes.

Výstavu o svém předkovi připravil Walter Kudlich ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově.

K výstavě byl vydán katalog, který si můžete zakoupit v recepci muzea za 50,- Kč.

Více na www.hans-kudlich.cz