Muzeum Teplice Výstavy a akce Aktuality → „Zámecká grotta v Teplicích na titulní straně prestižního světového odborného časopisu“

Díky zajímavé a ceněné studii českého badatele Petra Uličného se zámecká grotta – a potažmo teplický zámek a Regionální muzeum v Teplicích – dostala až na titulní stranu prestižního světového odborného časopisu Studies in the historiy of Gardens & Designed Landscapes, který se zaměřuje na historické zahrady, parky a kultivované krajiny. Zámecká grotta je zde prezentována nejen jako dílo vysoké architektonické hodnoty. Poodkrývána je i provázanost stavebního podniku Radslava a Viléma Vchynských v regionálním měřítku s takovými iniciátory a stavebníky jako byl Albrecht Valdštejn. Zcela senzačně pak působí komparace a se samozřejmostí předkládaná inspirace tehdejším architektonickým osmým divem světa zahradami Hortus Palatinus v německém Heidelbergu, domácím prostředí českého zimního krále Friedricha Falckého. Teplická zámecká grotta se tak dostává do popředí odborného zájmu úrovní zpracování i dochováním jejích částí. A Regionální muzeum v Teplicích vám nabízí jednak možnost prostudovat si onu zmíněnou studii – ve veřejně přístupné knihovně muzea (nebo on-line za poplatek na www.tandfonline.com) – a jednak především prohlídku dochované části zámecké grotty, která je přístupná celoročně, denně mimo pondělí. Proto neváhejte a zavítejte k nám do Teplic!

Mgr. Radek Spála, ředitel Regionálního muzea v Teplicích