Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Muzeum Teplice Výstavy a akce Aktuality → „Exponát měsíce prosinec“

Aktuality

Exponát měsíce prosinec / foyer teplického zámku / vstup zdarma
Betlém Aleny M. Kartákové
Součástí etnografické podsbírky Regionálního muzea v Teplicích je soubor 44 betlémů. Jsou v něm zastoupeny betlémy dřevěné, papírové, betlémy z tragantu kryté skleněným šturcem, betlémy skříňkové i betlém cínový, v časovém rozpětí 19. a 20. století.
V současné době se RMT snaží o systematický nákup novodobých betlémů a podchycení soudobé betlémářské produkce. Proto byl v letošním roce do muzejních sbírek zakoupen porcelánový džbán-betlém Aleny M. Kartákové, která se dlouhodobě věnuje tvorbě betlémů s originálním rukopisem. Autorka tvoří z materiálu, který má v teplickém regionu dlouhodobou tradici. Její betlémy sice vychází z tradičních lidových tradic, ale svým originálním pojetím představují naprosto osobité podání. V průběhu své umělecké tvorby vytvořila Alena M. Kartáková celou řadu betlémů, které zaujmou také humorným podtextem vánoční tradice: velký porcelánový betlém, vánočkový betlém, stoličkový betlém, originální cestovní betlém, dětské betlémy, houpací betlém ad.
V roce 2013 autorka získala na mezinárodní výstavě betlémů v Jindřichově Hradci ocenění „Bronzový nožík Tomáše Krýzy“ za „stoličkový betlém“. /Tomáš Krýza (1838 –1918), betlémář - uvádí se, že je tvůrcem největšího lidového betlému na světě./
Alena Marie Kartáková (*1947) absolvovala Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, v letech 1968–73 pracovala v Oblastním vlastivědném muzeu v Teplicích jako odborný pracovník sbírky porcelánu a keramiky. Od roku 1974 se zabývá volnou uměleckou keramickou a sochařskou tvorbou, v níž od roku 1999 spolupracuje se svým manželem malířem a sochařem Pavlem Kartákem (*1942). Využívá především porcelánovou hmotu a pracuje zejména s figurálními náměty. V poslední době se věnuje také ilustracím a kolážím. Svou tvorbu prezentovala autorka na více než 70 samostatných výstavách v ČR i v zahraničí. Na začátku letošního roku jí bylo předáno ocenění v osmém ročníku ankety Osobnost roku 2018 Ústeckého kraje. Žije a tvoří v Krupce.
PhDr. B. Chleborádová

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek