Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Archeologický depozitář a specializované dílny

1. února 2005 byl slavnostně otevřen nový Archeologický depozitář a specializovaná muzejní pracoviště Regionálního muzea v Teplicích (Teplice-Sobědruhy). Do nového depozitáře byly přesunuty rozsáhlé archeologické sbírky a odborná pracoviště ze zámku v Bílině, kde Regionální muzeum v Teplicích mělo do roku 2004 své detašované pracoviště. Zámek v Bílině byl v restituci navrácen rodině Lobkowiczů. Zhoršené klimatické podmínky, odloučenost pracoviště a nejistota trvání smluvního vztahu na pronájem pracovišť a prostor depozitářů vedli k realizaci výstavby nového objektu. Budova  nového archeologického depozitáře je umístěna mimo ochranná pásma vodních zdrojů, mimo chráněná území i mimo sledovaná zátopová území. Do depozitáře je bezbariérový přístup včetně WC a výtahu. Stavba je  třípodlažní ze železobetonu, vyzděná obvodovým zdivem z Porothermu. Budova je vybavena vzduchotechnikou. Teplota v depozitářích je regulována jednoduchou klimatizací. Celková plocha depozitářů je cca 776 m2 a řeší tak horizont sbírek archeologického oddělení na dalších 35 – 50 let. Do nového objektu byly kromě depozitářů a pracoven archeologické oddělení přemístěny také depozitáře přírodovědného oddělení (mineralogie), depozitář historických zbraní a konzervátorská pracoviště (konzervace papíru, keramiky a porcelánu, textilu, kovů a preparátorská dílna). Přízemí depozitáře je přístupné pro veřejnost. Nachází se zde společenská místnost pro pořádání přednášek a výukových programů pro školy a pro organizování seminářů vědeckých pracovníků. Samotná výstavba depozitáře trvala od ledna 2003 do srpna 2004. Stavba byla financována z prostředků Ministerstva kultury ČR a Krajského úřadu Ústeckého kraje. Objekt projektovala firma DAG s.r.o., generálním dodavatelem byly Bankovní stavby a.s. Výstavba depozitáře stála přes 90 mil. Kč.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek