Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2005

Exponát měsíce září

…. a krásné bylo i umyvadlo se džbánem na vodu,
luxusní porcelánová souprava, která jednak zcela prozaicky sloužila ke každodenní osobní hygieně, ale současně a především dotvářela intimní kolorit některé dámské ložnice poloviny 19. století.

Dnešní umyvadlo s tekoucí teplou vodou ještě nebylo vynalezeno a k běžné denní hygieně sloužila hluboká mísa nebo káď, do níž se voda přinášela z kuchyně. Tyto ryze účelové nádoby byly vyráběny ze dřeva nebo kovu.

V druhé polovině 19. století se majetnější vrstvy obyvatelstva počaly okázale obklopovat luxusním, ušlechtilým a tehdy i značně drahým porcelánem. Firmy ve snaze přilákat zákazníky vyráběly nejen bohatě zdobené nápojové a jídelní soupravy, různé dekorativní předměty, ale ve stejném duchu i širokou škálu účelových výrobků jako jsou flakóny, kelímky na masti či pomády, dózy na tabák a cigára, hlavičky dýmek, hmoždíře, nočníky, misky na mýdlo a také umyvadla se džbány. Znovuobjevený rokokový styl se oslnivě prezentoval prolínáním tvarů a dekorů z minulosti, a tak zcela uspokojoval dobový měšťanský vkus.
Ruční malba barevných překypujících kytic, hojné použití pravého zlata a tvarová bohatost vystavené soupravy je toho dobrým příkladem.

Umyvadlo se džbánem bylo vyrobené v letech 1833 až 1860 firmou bratří Haidingerů v západočeském Lokti. Předměty pocházejí ze starých muzejních fondů.

Jaroslava Dvořáková, kurátorka sbírky porcelánu a keramiky

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek