Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2005

Exponát měsíce července

Klukovské tajemství               

Vystavený tisk je reprodukcí olejomalby vídeňské malířky Marie Wunsch, zvané Mizi. Žila v letech 1862 až 1898. Studovala ve Vídni a Benátkách. Svou tvorbou se orientovala na dobové žánrové výjevy. Pro mnichovský Kunstverlag F.A. Ackermann vytvořila soubor 60 obrázkových karet s postavami chlapců a dívek v různých životních situacích.           

Dva malí spiklenci z jejího obrazu se stali předlohou   keramické plastiky, vyrobené kolem roku 1890 firmou J. Maresch v Ústí nad Labem. Žánrové figurky byly typickým produktem firmy, která se proslavila v poslední čtvrtině 19. století výrobou zahradních trpaslíků a dalších tématicky podobných dekorativních předmětů. Velmi realistickou detailní modelaci umožnila jemná keramická hmota s lakovaným povrchem zvaná siderolit, ze které je dílo vytvořené.           

Stejný motiv byl použit i na bílé porcelánové plastice, která není autorsky signovaná. Byla vyrobena v první čtvrtině 20. století pravděpodobně některou menší, snad i německou porcelánkou jako levné pouťové zboží. Výrobek není dokončen dekorem. Jedná se zřejmě o pokusný výpal.          

Jaroslava Dvořáková, kurátorka sbírky keramiky Regionálního muzea v Teplicích

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek