Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Exponáty měsíce 2005

Exponát měsíce července

Klukovské tajemství               

Vystavený tisk je reprodukcí olejomalby vídeňské malířky Marie Wunsch, zvané Mizi. Žila v letech 1862 až 1898. Studovala ve Vídni a Benátkách. Svou tvorbou se orientovala na dobové žánrové výjevy. Pro mnichovský Kunstverlag F.A. Ackermann vytvořila soubor 60 obrázkových karet s postavami chlapců a dívek v různých životních situacích.           

Dva malí spiklenci z jejího obrazu se stali předlohou   keramické plastiky, vyrobené kolem roku 1890 firmou J. Maresch v Ústí nad Labem. Žánrové figurky byly typickým produktem firmy, která se proslavila v poslední čtvrtině 19. století výrobou zahradních trpaslíků a dalších tématicky podobných dekorativních předmětů. Velmi realistickou detailní modelaci umožnila jemná keramická hmota s lakovaným povrchem zvaná siderolit, ze které je dílo vytvořené.           

Stejný motiv byl použit i na bílé porcelánové plastice, která není autorsky signovaná. Byla vyrobena v první čtvrtině 20. století pravděpodobně některou menší, snad i německou porcelánkou jako levné pouťové zboží. Výrobek není dokončen dekorem. Jedná se zřejmě o pokusný výpal.          

Jaroslava Dvořáková, kurátorka sbírky keramiky Regionálního muzea v Teplicích

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek