Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Exponáty měsíce 2007

fotografie

fotografie Část mapy povodí Labe z „ptačí perspektivy“ od Lovosic k Děčínu zobrazuje mimo jiné „nový“ železniční most v Ústí n. L. a dráhu ústecko- teplickou

Exponát měsíce července

Povodí Labe z ptačí perspektivy

Nastal čas prázdnin a dovolených. Lidé plánují cesty, odjíždějí, po čase se navracejí plní dojmů z mnohdy opravdu dalekých zemí za mořem, za oceánem. Téměř každého na jeho cestách provází věrný průvodce- mapa, která mu i po návratu připomene navštívená místa a prožitá dobrodružství. Proto jsme pro exponát na měsíc červenec vybrali ze sbírek knihovny muzea mapu pro odvážné cestovatele, kteří se rozhodli použít pro svůj výlet tehdy neobvyklý dopravní prostředek- parník.                 

Mapu zobrazující „z ptačí perspektivy“ povodí Labe mezi Litoměřicemi a saským Mühlbergem vydala Sasko-česká paroplavební společnost na sklonku devatenáctého století. Provedení patří k řadě vydání ve své době oblíbené formy panoramatických „turistických“ map povodí splavných řek, na kterých se zaváděla pravidelná osobní doprava parníky. Mapu zhotovil a vytiskl kartografický a litografický podnik „Hennig a Grasmück v Lipsku pod názvem:“Die Elbe zwischen Leitmeritz- Mühlberg. Ein Führer aus der Vogelschau= nach neuesten Aufnahmen“. Půvabné zobrazezení přírodních zajímavostí a historických pamětihodností je po technické a kartografické stránce provedeno přesně a důkladně, takže přání paroplavební společnosti v závěru, aby toto panorama se stalo vítaným průvodcem cestujícího a aby mu probouzelo dojmy ještě dlouho po návratu z cesty, skutečně plnila ku spokojenosti vydavatele i cestovatele.  

PhDr. Jana Michlová

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek