Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv
Exponáty měsíce
Exponáty měsíce 2008 → „Exponát měsíce ledna“
Lidové podmalby na skle
Regionální muzeum v Teplicích představuje jako exponát měsíce ledna lidové podmalby. Lidové obrázky malované na skle neboli podmalby zdobily stěny selských světnic převážně v 19. století, v interiérech bohatších vesnických vrstev se však objevily již brzy po polovině 18. století. Původně k nám byly dováženy ze sousedního Bavorska. Přibližně po polovině 18. století začala jejich výroba i u nás, k úpadku pak docházelo od počátku 20. století, kdy byly nahrazovány levnějšími barvotiskovými obrázky.
Střediska produkce byla většinou soustředěna v okolí sklářských hutí, kde výrobci levně získávali kazové tabulové sklo a v okolí poutních míst, kde byl zajištěn velký odběr. Výrobci byli skláři, kteří si takto přivydělávali zvláště v čase sklářské krize v 2. polovině 18. století, profesionální malíři skla nebo amatéři. Podmalby jsou většinou anonymní a výjimečně datované. Někde byly založeny manufakturní dílny, v nichž vedoucí dílny načrtl kontury budoucího obrazu a ostatní pracovníci vybarvovali plochy. Mezi nejvýznamnější oblasti výroby patřilo Pohoří a Kvilda na Šumavě, Podorlická oblast, v severních Čechách okolí Nového Boru a České Lípy a Javorník a Jeseník ve Slezsku. Podmalby bylo možné pořídit na poutních místech, trzích a jarmarcích, případně přímo u výrobce. Technologicky se jednalo o obrácenou malbu za studena na rubové straně skla – barevná vrstva nebyla fixována tepelně, ale sklo jako takové přirozeně chránilo citlivou malbu. Téměř výhradně znázorňují náboženské výjevy – Ježíše Krista, Pannu Marii, církevní ochránce různých forem venkovského života – patrony zemědělství, dobytka, domu, rodiny, ochránce před ničivou vodou, ohněm. Objevují se motivy posledních věcí člověka, středověkých legend a také individuální zakázky k různým příležitostem rodinného cyklu. Podmalby se vyznačují určitou naivitou a dekorativností ve výrazu, vyjadřují emocionální vztah prostého člověka k božstvu. Jejich úloha byla především ochranná, představovaly předmět osobní zbožnosti, měly funkci památeční, upomínkovou a až v poslední řadě dekorativní. Tradiční umístění podmaleb ve světnicích bylo v tzv. svatém koutě, tj. v rohu místnosti nad stolem. Byly zavěšeny na zdi z obou stran vedle rohové koutní skříňky, krucifixu, případně dalších drobných náboženských obrázků. Spodní část podmalby byla opřena o dřevěnou lištu a horní část přivázána provázkem ke skobě a nakloněná dopředu. Denně mimo pondělí si tak můžete ve vstupní části teplického zámku prohlédnout lidové obrázky sv. Václava, sv. Barbory a sv. Kateřiny malované na rubové straně skla.
Mgr. Pavlína Boušková
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
|
Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.