Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv
Exponáty měsíce
Exponáty měsíce 2008 → „Exponát měsíce března“
ČÍNSKÉ LAMPY – divadelní plakát teplického Zámeckého divadla z roku 1808
Březen tradičně bývá nazýván měsícem knihy, proto každým rokem muzeum v tomto čase vyhrazuje prostor pro exponát měsíce ze sbírek své muzejní knihovny. Pracovnice knihovny však letos nevybraly knihu, ale zvolily netradiční exponát- divadelní plakát z roku 1808. Tato tzv.divadelní cedule vytištěná před dvěmi sty lety nám upomíná „život“ zámeckého divadla v Teplicích.
Tisk zve tehdejší lázeňské hosty i obyvatele Teplic na jedno představení z početné řady her letní sezóny roku 1808. Skromný list plakátu oznamuje vystoupení divadelní společnosti ředitele Johanna Carla Liebicha (1773- 1816) z Prahy. V pondělí 4. července 1808 byla hrána komická opera o 3 jednáních podle libreta vídeňského autora Kringsteinera Čínské lampy (Die chinesischen Laternen) znojemského rodáka, skladatele, známého kapelníka vídeňských divadel Ferdinanda Kauera (1751-1831). Byl autorem řady oper a zpěvoher, mezi nimi vynikla opera Dunajská žínka (Das Donauweibchen) nebo Bastien a Bastienka. Kauerova hudba ve své době vynikala v melodické nápaditosti jednoduchých árií a písní. Jeho díla byla od 90. let 18. století uváděna pravidelně v českých zemích i v českém překladu pražským Vlasteneckým divadlem. Titul Čínské lampy není v dostupných pramenech uváděn, může se jednat o dílo dnes neznámé. Kauer v březnu roku 1830 přišel při velké povodni ve Vídni o veškerý majetek a o mnoho rukopisů svých děl. Plakát uvádí jméno J.C. Liebicha jako ředitele obou divadel v Praze. Liebich získal smlouvou roku 1806, kdy náhle zemřel ředitel Stavovského divadla D. Guardosoni, vedení Stavovského divadla a tzv.Malostranského, obě spojil v jeden podnik. Malostranská část divadla hrála v letních měsících pravidelně v Teplicích, exponát je však jediným dokladem o jeho teplickém působení ve sbírkách muzea. Liebich prosazoval v Praze opětovné rozšíření repertoáru v českém jazyce, zvl. odpoledních představení, podporoval české ochotníky. Zasloužil se o založení jednoho z prvních penzijních fondů pro herce roku 1805. Jeho samotného jako divadelníka silně ovlivnilo představení hry Emilie Galotti významného evropského filosofa, kritika a spisovatele G.E.Lessinga (1729- 1781). Byl vzdělaným a oblíbeným mužem společenského života Prahy na přelomu 18. a 19.století. Přátelil se s Goethem, Brentanem, Tieckem a mnoha dalšími, kteří patřili také mezi časté hosty teplických lázní.
PhDr. Jana Michlová
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
|
Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.