Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2008

Exponát měsíce srpna

Cedule s názvy teplických ulic – srpen 1968

Tak  jako  celé  československé  území,  byly  i   Teplice  krátce  po  půlnoci 21. srpna 1968 obsazeny vojsky „spřáteleného“ Sovětského svazu. Okupační jednotky postupovaly do našeho města z německého území přes Cínovec, Moldavu a Dubí. Vyvolaly rozhořčenou reakci místního obyvatelstva, které dávalo svůj nesouhlas najevo manifestacemi, rozšiřováním letáků, nápisy na zdech, ale i diskusemi s příslušníky cizích vojsk. Jedním z cílů spontánního odporu občanů bylo zmást orientaci okupačních jednotek. Byly otáčeny ukazatelé na silnicích, často se objevovala směrovka „Moskva 2000 km“. Projevem této snahy bylo také nikým nenařízené přejmenování ulic. Nové názvy se v Teplicích objevily v noci z 23. na 24. Srpna a nesly jména významných reformních politiků z Československa i osobností ze zahraničí, které byly považovány za spřátelené. Cedule byly vyrobeny provizorně a příliš dlouho nevydržely – zanedlouho byly sňaty a ulicím města se vrátily původní názvy. Zůstávají však dodnes symbolem atmosféry doby – atmosféry charakterizované sice příchodem okupačních vojsk, ale také vzedmutím celonárodního odporu proti nim. Ve sbírkách našeho muzea máme celkem dvacet dva takových cedulí.    

Mgr. Viktor Keller

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek