Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv
Exponáty měsíce
Exponáty měsíce 2008 → „Exponát měsíce září“
Tři objekty v „bruselském stylu“ z řady FANTASY, navržené v letech 1959-60 pražským sochařem Slavojem Banzetem pro n. p. Spojker Teplice, závod Jílové u Děčína. Modely byly určeny pro zákazníka v kanadském Montrealu.
EXPO Brusel 58 - inspirace v keramice
Letos uplyne již půlstoletí od mezinárodního úspěchu, kterým se Československo může pyšnit na první poválečné Světové výstavě v Bruselu 1958. S veškerou podporou státu byl realizován náročný projekt v nejvyšší kvalitě s mnoha unikátními světovými novinkami. Československý pavilon byl mezinárodní porotou vyhodnocen jako nejlepší a naše účast získala ve všech oborech nejvíce ocenění. Světu se měla ukázat moderní socialistická republika, jediné zřízení umožňující plné rozvinutí osobnosti, kde se v absolutním souladu snoubí věda s kulturou a technika s uměním. Zlatokopecká doba poválečné obnovy československého průmyslu byla minulostí a rozporuplné poměry po znárodnění v roce 1948 byly konsolidovány. Podniky po odsunu Němců stále zápasily s nedostatkem kvalifikovaných odborníků i kvalitních pracovníků a produkce čerpající z podstaty předválečné výroby nebyla konkurenceschopná na světovém trhu. Jedním z řešení ke kterému přikročil totalitní stát v padesátých letech bylo nucené rozdělování absolventů vysokých škol do výrobních závodů na tzv. umístěnky. Nové síly byly přiděleny i do výroben keramiky a porcelánu. Z lidského hlediska značně negativní rozhodnutí přineslo ve svém efektu určitý výsledek a průmyslovým designem se začala zabývat přímo ve výrobě nová generace vysokoškolsky vzdělaných výtvarníků. Kolem roku 1955, s určitým zpožděním za západní Evropou, se začíná i v keramice a porcelánu ujímat nové tvarosloví a dekorace, charakterizované jednoduchými dynamickými tvary. Po velmi úspěšné prezentaci na EXPU 58 se vžil pro tyto výrobky název „styl bruselský“. S představou úspěšného vývozu do ciziny byly do výrobních programů téměř každé keramické továrny zařazeny více či méně zdařilé modely v novém stylu. Hospodářsky nosnou byla však pouze kvalitní produkce jídelních a nápojových souprav porcelánek v severozápadních Čechách a figurální tvorba závodu v Duchově u Teplic. Jedním z hlavních představitelů generace výtvarníků v keramickém průmyslu té doby byl Jaroslav Ježek, oceněný v Bruselu Velkou cenou.
Jaroslava Dvořáková
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
|
Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.