Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Ve státní svátek 5. a 6. 7. (i v pondělí) máme otevřeno od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17

30 / 20 Kč

Exponáty měsíce 2009

Exponát měsíce října

Punčové lahve z počátku minulého století

Regionální muzeum v Teplicích vybralo jako exponát měsíce října punčové lahve z počátku minulého století. S  oblibou punče v posledním desetiletí 19. století vzrostla také snaha prodávat tento oblíbený nápoj v lahvích, které by zákazníka zaujaly. Zájem o tyto lahve nebo o tekutý obsah v nich přetrval až do 30. let minulého století. Během tohoto období se na obaly promítl dobový vkus ovlivněný výtvarnými trendy ve stylu historismu, secese a kubismu. Vystavené exponáty jsou ze sklárny „Josef Rindskopf a synové v Košťanech“, „Rakouská společnost sklářských hutí v Ústí nad Labem“ a firmy „Morawetzovi synové v Otvovicích“. Punčové lahve byly převážně vyráběny ručním způsobem do ocelových forem z bezbarvého skla, v menší míře z bílého opálového, nebo byly jemně zabarveny dozelena. Nejběžnější objem byl  ⅛, ¼ a ½ litru. Ve výrobním katalogu firmy „Josef Rindskopf a synové v Košťanech“ jsou punčové lahve uvedeny s výrobními čísly. Největší a nejrozmanitější sortiment tohoto obalového skla měla sklárna „Morawetzovi synové v Otvovicích.“ Lahve byly v katalogu uvedeny buď pod ženskými jmény, např. Lola, Olga, Selma, nebo byly pojmenovány podle významných míst (Alhambra, Olympia) a měst (Tokio, Chicago). Speciální tvar lahve byl určený pro masopustní a vánoční punč. Výrobní závod dodával za příplatek též etikety, ty se však dochovaly jen ojediněle, na nich se nejvíce objevuje motiv ženy, výjev za zábavních podniku, zvíře (např. páv) a obvykle nápis „Essence de Punsch surfine“ (nejjemnější punčová esence). Úspěšné vzory lahví i s etiketami byly patentovány.    

 

Hana Vilímová

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek