Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17

30 / 20 Kč

Knihovna teplického muzea je až do odvolání UZAVŘENA! Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2009

Exponát měsíce července

Piknikový kufřík

Pod slovy „prázdniny“ či „rodinná dovolená“ si lidé v minulosti i současnosti mohou představit různé formy trávení volného času - pobyt u moře, zdolávání horských hřebenů, poznávání kulturních památek či zdánlivě obyčejné týdny strávené u babičky… Vždy se jedná o představu víceméně příjemnou.  

Exponát měsíce července v Regionálním muzeu v Teplicích – piknikový kufřík - zavádí návštěvníky do období 70. a 80. let 20. století. Do doby omezených možností cestování, kdy nejčastějšími cíli byly Máchovo jezero, Tatry, Balaton či baltské pobřeží východního Německa. Staré škodovky, trabanty, žigulíky; stany „áčka“ či pohodlnější karavany; pašování u nás nedostatkových maličkostí přes Cínovec či Rusovce; výlet filmové rodiny Homolkových…  

Kufřík byl vyroben v Lipsku v tehdejší Německé demokratické republice. Měl sloužit jako kompletní stravovací souprava pro rodinný pobyt na dovolené nebo při kratším výletu do přírody. Dnes obsahuje neuvěřitelných 116 částí – hrnky, talíře, příbory, nádobky na sůl a koření… Některé nejsou původní a byly přidány dalšími uživateli. Přesto však celá souprava jako celek vynikajícím způsobem dokumentuje kulturu volného času v období „reálného socialismu“.  

Vystavený exponát bude pro někoho vzpomínkou, pro mladší generaci zajímavým pohledem do nedávné minulosti. Pracovníci muzea věří, že návštěvníky zaujme a pomůže jim naladit se do správného prázdninového rozpoložení. K vidění bude bez vstupného do konce července ve vestibulu teplického zámku.  

 

Mgr. Viktor Keller

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek