Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17

30 / 20 Kč

Knihovna teplického muzea je až do odvolání UZAVŘENA! Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2009

Exponát měsíce dubna

Bazaltová kamenina značky Wedgwood

Josiah Wedgwood ( 12.7.1730 – 3.1.1795), anglický keramik a velmi úspěšný podnikatel, pocházel z hrnčířské rodiny a stejně jako jeho četní sourozenci převzal po otci řemeslo. V dětství onemocněl neštovicemi, následkem bylo postižení dolních končetin, které mu nedovolilo vykonávat práci točíře na tehdy obvyklém kruhu s nožním pohonem. Tvořivý mladý muž zaměřil svůj zájem na experimenty se složením keramických hmot a hledání nových výrobních postupů.

Příležitost uplatnění svých technických dovednosti a umění dostal u proslulého výrobce Thomase Whieldona. V roce 1759 mu výhodný sňatek umožnil založit v Burslenu vlastní manufakturu a výrobně realizovat své vynálezy. Obchodní úspěch se dostavil již v 60. letech 18. století prezentací nově vyvinuté jemné a lehké kameniny, zvané krémová nebo královská , která byla oblíbenou cenovou alternativou drahého porcelánu. Dalším úspěšným krokem ve vývoji jemného wedgwoodského zboží byla kamenina perlová s bělejším střepem a lehce modrým nádechem glazury.   Roku 1767 se na trhu objevilo nové zboží, pro jeho černou barvu zvané bazaltová kamenina nebo také egyptské černé zboží. Jemnozrnná, tvrdá, neglazovaná kamenina s nádherným hedvábným leskem jemného reliéfu v elegantních klasicistních tvarech. Pevný střep a jeho nosnost umožnily i bohaté nálepy a vysoké reliéfy. Precizní prací a dokonalým designem se firma stala oblíbeným dodavatelem pro šlechtické domy po celé Evropě. Ruská carevna Kateřina II. objednala roku 1773 do svého sídla celý jídelní servis pro 50 lidí o 952 kusech, každý se samostatnou malbou romantické anglické krajinky. Tato zakázka zaměstnala firmu na celé 4 roky , znamenala i velkou reklamu a z malé manufaktury se stala jedna z prvních prosperujících anglických továren na keramiku s novým místem podnikání v městečku Etruria. Další převratná novinka z roku 1774 s obchodním názvem jaspisová kamenina se vyznačuje tvrdostí střepu, modrým matným povrchem bez glazury s velmi jemnými bílými figurálními nálepy, později se uplatňují na povrchu i další barvy, připomínající drahokamy. Neustálé pokusy se složením a tvarováním keramických hmot , vedly ke vzniku řady nových výrobků jako například antická červená, nebo rákos, bambus a další. Firma nikdy nezanikla a výroba klasických wedgwoodů přetrvává dodnes.

Výrobky byly oblíbené, firma prosperovala a Josiah Wedgwood se finančně podílel i na veřejně prospěšných stavbách, tam se seznámil s Erasmem Darwinem. Z pozdějšího manželství jejich dětí se narodil světoznámý vědec Charles Darwin a traduje se, že obchodní úspěch Wedgwoodovy keramiky az toho plynoucí finanční nezávislost, umožnila Darwinovi se zcela věnovat vědecké práci, která vedla k formulaci evoluční teorie.  

 

Jaroslava Dvořáková  

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek