Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2011

Exponát měsíce srpna

Elektra – buršácký spolek z Teplic a Chomutova

 

Druhá polovina 19. a první třetina 20. století byly zlatou érou spolkového života (nejen) v českých městech, včetně těch sudetoněmeckých. K nejpopulárnějším spolkům patřily ty střelecké, hasičské a tělocvičné, jimiž se ovšem široké spektrum zdaleka nevyčerpávalo. Jen v Teplicích v uvedené době působilo hned několik spolků, mezi nimi roku 1896 studenty elektrotechniky v Chomutově založená Elektra. Jejich učiliště už o dva roky později převzalo město, respektive dvouměstí Teplice-Šanov. Školu, nabízející šestisemestrové studium, vedl prof. Biscan, dosahující se svými kolegy i studenty vynikajících výsledků, které jí přinesly jak proslulost v rámci celé rakouské monarchie, tak mezinárodní ocenění. Nosným prvkem ve spolku Elektra byli studenti, jejich vyučující se stávali spíše členy čestnými. Spolek měl silný vojensko-tělovýchovný podtext, jeho členové se tužili zvláště v šermu, než jim byl tento po vzniku Československé republiky zakázán. Do spolku přijatí studenti se nazývali lišáky (Fuchsen) a měli svého „liščího“ majora, který se coby odznakem své hodnosti zdobil liščím ohonem. Roku 1918 obdržel spolek potvrzení svých barev: zlaté (mládí, svoboda), modré (věrnost, nebe) a bílé (ctnost). Členové se scházeli na Letné v prostorách Varty, často ale byli hosty i u střelců či u Clary-Aldringenů. Na přelomu 20. a 30. let byla Elektra na vrcholu popularity, počet studentů dosahoval maxima, ovšem zanedlouho v souvislosti s evropskými politickými událostmi nastal útlum. Teplická elektrotechnika nemá finance a roku 1934 zastavuje činnost, čímž současně končí i aktivity Elektry. Znovu byl spolek založen svými bývalými studenty až roku 1959 v Bavorsku (Mnichov, Landshut). Členové si pořídili nový znak, v teplických barvách i s hlavou sv. Jana Křtitele, a za svůj slogan přijali heslo „Jeden za všechny – všichni za jednoho“. Cílem se stala zvláště podpora rozvoje osobnosti jednotlivých členů, a to při čestném a zodpovědném chování v rámci demokracie a nadstranictví. I dnes má spolek, působící ovšem výhradně v Německu, několik desítek členů.

            Výstava ve vstupní hale teplického muzea představuje kromě historie Elektry také fotografický materiál ze spolkového archivu a originální spolkovou uniformu. 

 

 

 

 

PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek