Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2011

fotografie Váza z mramorovaného opakního skla, huť Josef v Košťanech, kolem r. 1900

fotografie Josef Rindskopf (1829-1890), továrník

Exponát měsíce října

SKLÁRNA „JOSEF“ FIRMY JOSEFA RINDSKOPFA, a.s. KOŠŤANY – 120. VÝROČÍ ZALOŽENÍ  

 

Ke 120. výročí založení sklářské hutě Josef v Košťanech byla za exponát měsíce října vybrána váza, vyrobená v této huti kolem roku 1900.

Předmět z mramorovaného olivově zeleného a červenohnědého opakního skla imituje vzhled drahých kamenů – hnědočervená hematit a zelená olivenit. Tyto tlumené barvy jsou charakteristické pro období secese. Na ploše se vyjímá reliéfní dekor listů s hrozny, který vznikl odleptáním okolních vrstev. Mramorované sklo pod názvem Diluvium-Glas z přelomu 19. a 20. století bylo velmi žádané a výrobky v tomto barevném provedení, s různými rostlinnými dekory, představila košťanská sklárna na Světové výstavě v Paříži v roce 1900. Synové Josefa Rindskopfa - Sidney, Albert, Edwin a Sherman koupili v roce 1891 již dříve provozovanou huť a pojmenovali ji po svém otci, který se do konce svého života podílel na řízení sklářské firmy Brüder Rindskopf. Vzniklá obchodní společnost pro výrobu skla Josef Rindskopf’s Söhne a později akciová společnost (od 1. 1. 1919) nesla v názvu celé jméno jejich otce po dlouhé období svého trvání přesto, že již v roce 1898 si jeho synové zažádali o změnu příjmení na Riethof. Sídlo a kanceláře firmy byly v Teplicích, Meissnerstrasse 27 (ul. 28. října). Výrobky prostřednictvím vlastních zástupců společnost dodávala hlavně do Anglie, Francie, Německa, Ameriky.

Kromě tří skláren a. s. vlastnila největší českou šamotárnu v Košťanech, kterou koupila v roce 1921 od Hanse Pechara. Košťanská sklárna byla roku 1903 zmodernizována a zaměřila na výrobku užitkového a obalového skla. Lisované sklo z této hutě dosahovalo vysoké úrovně, měla též samostatnou výrobnu kovových forem, balírnu a kladla důraz na kvalitní obal.

Hutˇ Barbara ve Mstišově byla pojmenována po matce Josefa Rindskopfa a vyráběla především luxusní předměty pro export, například to byly výrobky irisované, které jsou na povrchu duhově zbarvené do kovových odstínů. Hospodářská krize ukončila výrobu v této sklárně v roce 1932.

Další sklárna Fanny, která se nalézala v Duchcově, se zabývala převážně výrobou osvětlovacích skel, nesla jméno manželky J. Rindskopfa. Zanikla v době hospodářské krize v roce 1927.

V roce 1937 získala většinu akcií z Anglobanky a rodiny Riethofovy firma Josef Inwald, a.s., která najala provoz Josefovy hutě a vedla jej na vlastní účet. Výroba z košťanské sklárny měla být v roce 1939 převedena na Rudolfovu huť v Dubí. Po záboru pohraničí Německem v roce 1938 a po odchodu židovských členů správní rady přešly akcie jak firmy Inwald, tak dosud právně existující firmy Rindskopf Escompt Bank na Drážďanskou banku. Výrobu v huti Josef v roce 1939 definitivně ukončil požár.                                                                                    

 

Hana Vilímová, historické oddělení    

 

Použitá literatura:

Pazaurek G., Moderne Gläser

AGC Flat Glass Czech, spisová a archivní činnost

TSA – 1.5.1936  

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek