Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2012

NÁRHÁŘ SKLA FIRMY INWALD - Rudolf Schröter

V letošním roce si připomínáme dvě výročí tohoto vynikajícího, ale zatím plně nedoceněného návrháře, převážně lisovaného užitkového skla, firmy Sklárny a rafinerie Josef Inwald a.s., závod Rudolfova huť v Dubí. Rudolf Schröter se narodil před 125 lety - 3. 4. 1887 ve Freitálu u Drážďan a do firmy nastoupil před 100 lety – 1. 7. 1912, bez akademického vzdělání. Časem se však vypracoval na předního návrháře firmy. Výrobní program Skláren Inwald je od 20. do 50. let 20. století neodmyslitelně spojen s jeho prací. V průběhu těchto let vytvořil několik set kvalitních návrhů, dokázal ideálně spojit výtvarné záměry s výrobní technikou, kterou znal do všech podrobností a kterou dokázal tvůrčím způsobem použít. S mimořádným citem, osobním přístupem a znalostí lisovací techniky, spojil všechny přednosti v harmonický celek. Lisované sklo tak dostalo svou vlastní tvář – jednoduchost, čistota tvarů a hlavně funkčnost řadí tyto výrobky mezi průkopnické. Byl to vlastně první cílevědomý průlom do pojetí lisovaného skla, jako původně uvažované náhražky skla broušeného. V období mezi dvěma válkami a ještě koncem 40. let minulého století byl Schröter na vrcholu svých sil. Vzniklo několik velmi kvalitních souborů, často dále zušlechťovaných matováním, zlacením, dobrušováním i malováním. Výrobky se pak vyvážely do celého světa. Připomeňme si soubory – Pollax, Bull (Boule), Perforal, Argos, Teplitz, Feston, Barock, Orlow a hlavně soubor Lord z 20. let, který obsahoval přes 100 ks různých předmětů v několika velikostech a byl vůbec nejobsáhlejší ze všech. Úspěšné byly také výrobky z 30. let, známé pod obchodním názvem „BAROLAC“. Tento sortiment dekorativního charakteru s převážně rostlinnými a živočišnými motivy byl zpracován do vysokého plastického reliéfu a většinou dále zušlechťován matováním a leštěním v kyselině. Rudolf Schröter svoji dlouholetou návrhářskou činnost ukončil v roce 1958 odchodem do důchodu. V závodě vzniklo v 50. letech návrhářské středisko, do kterého nastoupili mladí výtvarníci – absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Rudolf Schröter tak dostal své pokračovatele. Výroba lisovaného užitkového skla na závodě Rudolfova huť v Dubí byla italským majitelem, který podnik získal privatizací, k 31. 12. 1996 ukončena.   

Eva Pánková, kurátorka sbírky skla

V textu byly použity některé faktografické údaje z publikace PhDr. M. Grisy: Rudolfova huť v Dubí.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek