Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv Exponáty měsíce Exponáty měsíce 2012 → „Exponát měsíce června“
Exponátem měsíce června jsme zvolili připomenutí 100. výročí narození válečného pilota generálmajora Františka Fajtla. Narodil se na Lounsku v Doníně 20.srpna 1912. Roku 1935 ukončil studium na leteckém oddělení Vojenské akademie v Hranicích. Sloužil v Olomouci a po stíhacím výcviku v Přerově, 11.června 1939 uprchl do Polska bojovat. Jako letec bojoval také ve Francii, později v bitvě o Británii, účastnil se „non stop ofenzívy RAF“ na cíle v okupované Evropě. V roce 1944 velel letce, která byla vyslána pomoci povstání na Slovensku.
Letos v květnu uplynulo také sedmdesát let, kdy se veliteli 122. britské stíhací squadrony F. Fajtlovi podařilo po sestřelení nad okupovanou Francií a po nouzovém přistání na nepřátelském území dostat z obklíčení až do Španělska a po úniku z tamního vězení se vrátit do Anglie. O strastiplné a nebezpečné cestě přes obsazenou Francii a Pyreneje podal svědectví ve své první knize „Sestřelen“ (1. vyd. 1947).
Proč si připomínáme válečného hrdinu Františka Fajtla v teplickém muzeu? V polovině měsíce června uplyne osmdesát let, kdy František Fajtl uzavřel maturitou svůj čtyřletý pobyt v Teplicích. V letech 1928 až 1932 tu studoval na jediné české střední škole ve městě. Česká Obchodní akademie byla v Teplicích otevřena ve školním roce 1922 – 1923 a sídlila v budově německé dívčí školy v Alejní ulici. Po třech letech ve školním roce 1925 - 1926 získala akademie prostor v novostavbě komplexu českých školních budov v „Metelkově státní škole“.
Na období středoškolského studia, na profesory a spolužáky rád vzpomínal. V knížce „Z Donína do oblak“ líčí Fajtl třídu 26 studentů a 5 studentek ze všech koutů Čech jako dobrou partu. Ostatně tou zůstali až do konce svých let, přesvědčila jsem se o tom jednoho červnového sobotního odpoledne roku 1992, kdy se parta „starých“ pánů na chodníku před „metelkárnou“ s F. Fajtlem v čele rozpomínala na sportovní utkání s kamarády z českého gymnázia v Duchcově a měnila se mi před očima v partu rozpustilých ...náctiletých kluků. Vzpomínali na společné procházky po městě, které končily obvykle u italského „zmrzlinového krále“ v Krupské ulici, na povinné odborné exkurze do závodů Teplicka a na báječný školní výlet roku 1930, kdy jim třídní profesorka Adéla Eisnerová dovolila v jižních Čechách riskantní plavbu po Vltavě na vorech.
Škola měla snahu o slušnou znalost cizích jazyků a mateřského jazyka svých žáků. Angličtinu vyučoval prof. V. Jankovec, ruštinu J. Faustusová, němčinu, francouzštinu a češtinu jim pomáhala zvládat Adéla Eisnerová. František Fajtl, spolužák a kamarád Antonín Zimmer a také premiant třídy Pavel Kohn uplatnili znalost jazyků na útěku z okupované vlasti. Všichni tři nastoupili vojenskou službu u letectva v zahraniční československé armádě. Spolužáci Ing. P. Kohn a A. Zimmer zahynuli v bojích nad okupovanou Evropou.
O život přišli za války také někteří jejich vyučující, profesor angličtiny Volfgang Jankovec (*10.10.1896) jako člen odbojové skupiny Petiční výbor „Věrni zůstaneme“ byl 1941 zatčen gestapem a 20.12.1944 popraven. Oblíbená třídní Fajtlova ročníku Adéla Eisnerová (*15.1.1902), profesorka češtiny, francouzštiny a němčiny byla odvezena transportem do Terezína 7.května 1942, odkud vzápětí odjela dalším transportem 9.května 1942 do Sobibóru, Ossowa, přesné datum úmrtí se nikdy nezjistilo.
Několik knížek i s podpisy autora (z onoho červnového sobotního odpoledne 1992) vlastní muzejní knihovna ve sbírce regionální literatury. Knížky, ve kterých František Fajtl popsal letecké bitvy a kde vzpomenul osudy a činy československých pilotů za II. světové války, jsou stále vydávány, čteny a ceněny i dnešní generací ....náctiletých.
PhDr. Jana Michlová
Exponát je umístěn ve foyer teplického zámku
Vstup volný
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
| Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.