Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2012

Exponát měsíce června

K 100. výročí narození Františka Fajtla (20.8.1912 – 4.10.2006)

Exponátem měsíce června jsme zvolili připomenutí 100. výročí narození válečného pilota generálmajora Františka Fajtla. Narodil se na Lounsku v Doníně 20.srpna 1912. Roku 1935 ukončil studium na leteckém oddělení Vojenské akademie v Hranicích. Sloužil v Olomouci a po stíhacím výcviku v Přerově, 11.června 1939 uprchl do Polska bojovat. Jako letec bojoval také ve Francii, později v bitvě o Británii, účastnil se „non stop ofenzívy RAF“ na cíle v okupované Evropě. V roce 1944 velel letce, která byla vyslána pomoci povstání na Slovensku.

Letos v květnu uplynulo také sedmdesát let, kdy se veliteli 122. britské stíhací squadrony F. Fajtlovi podařilo po sestřelení nad okupovanou Francií a po nouzovém přistání na nepřátelském území dostat z obklíčení až do Španělska a po úniku z tamního vězení se vrátit do Anglie. O strastiplné a nebezpečné cestě přes obsazenou Francii a Pyreneje podal svědectví ve své první knize „Sestřelen“ (1. vyd. 1947).

Proč si připomínáme válečného hrdinu Františka Fajtla v teplickém muzeu? V polovině měsíce června uplyne osmdesát let, kdy František Fajtl uzavřel maturitou svůj čtyřletý pobyt v Teplicích. V letech 1928 až 1932 tu studoval na jediné české střední škole ve městě. Česká Obchodní akademie byla v Teplicích otevřena ve školním roce 1922 – 1923 a sídlila v budově německé dívčí školy v Alejní ulici. Po třech letech ve školním roce 1925 - 1926 získala akademie prostor v novostavbě komplexu českých školních budov v „Metelkově státní škole“.

Na období středoškolského studia, na profesory a spolužáky rád vzpomínal. V knížce „Z Donína do oblak“ líčí Fajtl třídu 26 studentů a 5 studentek ze všech koutů Čech jako dobrou partu. Ostatně tou zůstali až do konce svých let, přesvědčila jsem se o tom jednoho červnového sobotního odpoledne roku 1992, kdy se parta „starých“ pánů na chodníku před „metelkárnou“ s F. Fajtlem v čele rozpomínala na sportovní utkání s kamarády z českého gymnázia v Duchcově a měnila se mi před očima v partu rozpustilých ...náctiletých kluků. Vzpomínali na společné procházky po městě, které končily obvykle u italského „zmrzlinového krále“ v Krupské ulici, na povinné odborné exkurze do závodů Teplicka a na báječný školní výlet roku 1930, kdy jim třídní profesorka Adéla Eisnerová dovolila v jižních Čechách riskantní plavbu po Vltavě na vorech.

Škola měla snahu o slušnou znalost cizích jazyků a mateřského jazyka svých žáků. Angličtinu vyučoval prof. V. Jankovec, ruštinu J. Faustusová, němčinu, francouzštinu a češtinu jim pomáhala zvládat Adéla Eisnerová. František Fajtl, spolužák a kamarád Antonín Zimmer a také premiant třídy Pavel Kohn uplatnili znalost jazyků na útěku z okupované vlasti. Všichni tři nastoupili vojenskou službu u letectva v zahraniční československé armádě. Spolužáci Ing. P. Kohn a A. Zimmer zahynuli v bojích nad okupovanou Evropou.

O život přišli za války také někteří jejich vyučující, profesor angličtiny Volfgang Jankovec (*10.10.1896) jako člen odbojové skupiny Petiční výbor „Věrni zůstaneme“ byl 1941 zatčen gestapem a 20.12.1944 popraven. Oblíbená třídní Fajtlova ročníku Adéla Eisnerová (*15.1.1902), profesorka češtiny, francouzštiny a němčiny byla odvezena transportem do Terezína 7.května 1942, odkud vzápětí odjela dalším transportem 9.května 1942 do Sobibóru, Ossowa, přesné datum úmrtí se nikdy nezjistilo.

Několik knížek i s podpisy autora (z onoho červnového sobotního odpoledne 1992) vlastní muzejní knihovna ve sbírce regionální literatury. Knížky, ve kterých František Fajtl popsal letecké bitvy a kde vzpomenul osudy a činy československých pilotů za II. světové války, jsou stále vydávány, čteny a ceněny i dnešní generací ....náctiletých.

PhDr. Jana Michlová

Exponát je umístěn ve foyer teplického zámku

Vstup volný

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek