Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2013

Exponát měsíce ledna

vstupní hala teplického zámku

Z HISTORIE PUNČOCH

Nejstarší zmínky o jakýchsi punčochách lze najít již ve starověkém Řecku. Byl to obal nohou ušitý z pruhu tkané látky nebo kůže, který nosili dělníci a otroci. V Římě je nosily pouze ženy a to většinou v domácím prostředí. Po staletí jsou punčochy známy také v Orientu, hlavně v Japonsku a Číně. Pletené punčochy byly objeveny v egyptských hrobkách z 3. – 6. století našeho letopočtu.

Do Evropy se pletené punčochy dostaly kolem 12. století. Tehdy nosili muži přiléhavé dlouhé kalhoty a ženy jejich kratší variantu, kterou si přivazovaly nad kolenem pomocí stužek na způsob podvazků. Punčochy byly ručně pletené, silné a hrubé a sloužily jako ochrana před počasím. V roce 1589 vymyslel anglický duchovní William Lee mechanický pletací stroj. Královna Alžběta I. mu ale odmítla udělit patent, prý protože byly jeho punčochy příliš hrubé ve srovnání s hedvábnými z dovozu ze Španělska.

Vynálezce nezahálel a vylepšil svůj stroj tak, že byl schopen uplést ještě jemnější punčochy. Hlavním principem stroje je systém jehel, který plete punčochu od lemu ke špičce, punčocha se tvaruje postupným ubíráním směrem ke kotníku, pak se rozšiřuje v patu a následně zužuje na chodidle. Nakonec
se upletený díl sešije na zadní straně.

V polovině 19. století byly vynalezeny pletací stroje, které pletou do kruhu a vytváří tak bezešvé punčochy. Kruhový stroj ale neumí přidávat a ubírat oka, proto měly tyto punčochy válcovitý tvar a nepadly dobře na nohu. V roce 1940 bylo v USA objeveno nové, uměle vytvořené vlákno – nylon, které umožnilo tvarování punčochy zahříváním. Vynález představila firma DuPont, název nylon je prý odvozen ze zkratek měst New York a London. Vlákno mělo takový úspěch, že se během prvních čtyř dnů prodaly čtyři miliony párů punčoch.

V té samé době bylo v Československu vynalezeno jiné vlákno - polyamidové, které dostalo jméno silon. Vynálezcem byl Otto Wichterle (právě ten, který vynalezl kontaktní čočky) pracující ve zlínské laboratoři firmy Baťa. Průmyslová výroba silonu byla v podniku Baťa v Plané nad Lužnicí zahájena v roce 1950.

V šedesátých letech začíná radikální zkracování sukní a není vhodné, aby bylo náhodou odhaleno něco tak nepatřičného jako podvazky, a proto se rozvíjí trend punčochových kalhot.

Pro jemnost použité příze v punčochách, ponožkách i punčochových kalhotách se používá označení denier (DEN), které vyjadřuje sílu použitého vlákna. Čím je číslo vyšší, tím je silnější (méně průhledný) výrobek. Dnes se punčochy vyrábí v mnoha různých variacích, od nízkých ponožek do balerínek či lodiček, přes jemné, krajkové, síťované, barevné i samodržící punčochy, až po tvarovací i kompresní zdravotní punčochové kalhoty.

Bc. Kateřina Suchá, kurátorka sbírky textilu

Vstup zdarma

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek