Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2013

Exponát měsíce června

KERAMICKÉ KRABIČKY A DÓZIČKY NA ZÁPALKY

vstupní hala teplického zámku

Exponát měsíce června dokumentuje, jak to bylo na konci 19. století s rozděláváním ohně. Tehdy se vyráběly zápalky samostatně bez škrtátek. Ne že by nebylo škrtátka potřeba, ale oheň se vzňal pouhým škrtnutím zápalky o jakýkoli tvrdý předmět. Tajemné kouzlo spočívalo v tom, že se zápalky vyráběly z bílého fosforu, který se škrtem o tvrdý předmět samovznítil. Pánové imponovali zapálením svých cigár elegantním škrtnutím zápalky o podrážku bot. Hospodyňky mívaly pro tyto účely keramické krabičky a dózičky, ve kterých bylo zdrsněné škrtátko. Krabičky a dózičky na zápalky byly v domácnostech dominantní potřebou, které se chopili výrobci keramiky a vytvořili velké množství tehdy módních dekorů a tvarů. Výroba fosforových zápalek však byla zastavena a s ní dosloužila i potřeba keramických škrtátek. Dózičky a krabičky z doby elegantních, leč zdravotně nedoporučovaných fosforových zápalkových škrtů můžete shlédnout po celý měsíc červen ve foyer teplického muzea.

Jaroslava Dvořáková, kurátorka sbírky keramiky a porcelánu

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek