Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Exponáty měsíce 2013

Exponát měsíce června

KERAMICKÉ KRABIČKY A DÓZIČKY NA ZÁPALKY

vstupní hala teplického zámku

Exponát měsíce června dokumentuje, jak to bylo na konci 19. století s rozděláváním ohně. Tehdy se vyráběly zápalky samostatně bez škrtátek. Ne že by nebylo škrtátka potřeba, ale oheň se vzňal pouhým škrtnutím zápalky o jakýkoli tvrdý předmět. Tajemné kouzlo spočívalo v tom, že se zápalky vyráběly z bílého fosforu, který se škrtem o tvrdý předmět samovznítil. Pánové imponovali zapálením svých cigár elegantním škrtnutím zápalky o podrážku bot. Hospodyňky mívaly pro tyto účely keramické krabičky a dózičky, ve kterých bylo zdrsněné škrtátko. Krabičky a dózičky na zápalky byly v domácnostech dominantní potřebou, které se chopili výrobci keramiky a vytvořili velké množství tehdy módních dekorů a tvarů. Výroba fosforových zápalek však byla zastavena a s ní dosloužila i potřeba keramických škrtátek. Dózičky a krabičky z doby elegantních, leč zdravotně nedoporučovaných fosforových zápalkových škrtů můžete shlédnout po celý měsíc červen ve foyer teplického muzea.

Jaroslava Dvořáková, kurátorka sbírky keramiky a porcelánu

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek