Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2015

Exponát měsíce ledna

TELEVIZNÍ A ROZHLASOVÝ PŘIJÍMAČ TESLA 4002A

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Možnosti dálkového přenosu obrazu a zvuku zkoumali vědci a vynálezci již v 19. století, intenzivněji pak po 1. světové válce. V polovině 30. let bylo televizní vysílání zahájeno ve Velké Británii a v Německu. Na našem území byl signál poprvé zachycen pravděpodobně na Děčínském Sněžníku při olympijských hrách v Berlíně v roce 1936.

Experimenty s vlastním televizním vysíláním probíhaly v naší republice od konce 40. let (výstava MEVRO, všesokolský slet). Československá televize pak oficiálně zahájila svou činnost pro veřejnost 1. května 1953. V následujících desetiletích vznikají televizní studia po celé republice, rozšiřuje se časový rozsah vysílání i spektrum pořadů. Nové médium se stalo rychle populárním a v 70. letech již hrálo klíčovou roli ve zpravodajství i ve zprostředkování zábavy. Po změnách v roce 1989 dochází ke vzniku soukromých stanic, které spolu s možností satelitního a kabelového příjmu signálu podstatně zvýšily nabídku televizního vysílání nejrůznějších žánrů.

Elektronkový televizor TESLA 4002A byl historicky druhým typem televizního přijímače československé provenience a vyráběla jej pražská Tesla Strašnice v letech 1954 – 1957. Oproti předchozímu typu byl obohacen o radiopřijímač, takže mohl sloužit ke sledování obou médií. Tvarově připomíná spíše rozhlasové přijímače oné doby a má také možnost příjmu signálu na krátkých, středních i dlouhých vlnách. Televizní obrazovka má úhlopříčku 25 cm a sloužila k příjmu tehdy jediného čs. televizního kanálu.
Design přístroje je tvořen dřevěnými a umělohmotnými prvky, přední část je potažena brokátovou tkaninou.

Regionální muzeum v Teplicích je správcem reprezentativního fondu dokumentujícího vývoj „televizního“ média u nás od jeho počátků. Prezentovaný předmět je nejstarším z nich.
Mgr. Viktor Keller, historické oddělení
 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek