Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv Exponáty měsíce Exponáty měsíce 2015 → „Exponát měsíce května“
Židle, výrobní číslo 002, výrobce TON
Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma
Nejznámější a největší firmou na výrobu ohýbaného nábytku byla od poloviny 19. století firma Thonet. Její zakladatel Michael Thonet se narodil 2.7.1796 v Boppardu v Porýní. Vyučil se truhlářem a již ve svých třiadvaceti letech byl mistrem, od počátku bylo jeho cílem vyrábět nábytek úsporně a tím levně. V roce 1820 se Michael Thonet oženil s Annou Marií Crassovou, měli spolu třináct dětí, dospělosti se však dožilo pouze pět synů.
Ve třicátých letech 19. století začal dělat pokusy s ohýbáním dřeva s klihem slepovaných svazků dýh, které máčel, lisoval a nechal je schnout v dřevěných formách. Tyto své prvotiny představil veřejnosti v roce 1830 na průmyslové výstavě v Koblenci, kterou navštívil i rakouský kancléř kníže Clemens Wenzel Lothar Metternich-Winneburg. Rodina Thonetů se přestěhovala do Vídně a Michael si zde roku 1849 založil vlastní firmu na výrobu nábytku „Thonet Söhne“.
Thonetova cesta vedla od výrobků z vrstvených dýh a nábytku z lamel přes pokusy se slepovanými ohýbanými dřevěnými pruty až ke konečnému ohnutí bukového hranolku za pomoci napařování vodní párou. Hranolky následně ohýbal do forem a tam nechával vysušit, čímž dosáhl udržení tvaru dřeva dle formy. Tato nová technologie měla velké hospodářské přednosti a díky pomoci knížete Metternicha se M. Thonetovi podařilo získat na novou technologii výroby ohýbaného nábytku žádost o udělení rakouského privilegia. Rodinná firma se přejmenovala na „Gebrüder Thonet“. Zájem o ohýbaný nábytek tak rostl, že se roku 1856 Thonet rozhodl založit novou továrnu, pro kterou si kvůli výhodným podmínkám vybral moravskou obec Koryčany. Výroba zde započala v roce 1857 a díky velkým úspěchům se firma zanedlouho rozrostla o továrnu v Bystřici pod Hostýnem (1861) a postupně o další a další, nakonec vlastní Thonetové celkem šest továren na výrobu ohýbaného nábytku. Michael Thonet zemřel 3. 3.1871 ve Vídni a vedení firmy převzali jeho synové.
Na začátku dvacátého století zaměstnával koncern Thonetů téměř deset tisíc lidí. V roce 1924 byla dohodnuta fúze firem Thonet, Kohn a Mundus, nový název firmy zněl: Thonet – Mundus, Spojené Československé továrny na nábytek z ohýbaného dřeva, akciová společnost, se sídlem v Brně. Podnik si vedl dobře až do druhé světové války. Továrny utrpěly ve válce značné škody a následně byl majetek Thonetů zabaven na základě tzv. Benešových dekretů, i když k nacistům nepatřili. Všechen majetek i nemovitosti Thonetů byly dány pod státní správu, později znárodněny pod názvem Thonet národní podnik, od roku 1953 Továrny ohýbaného nábytku (TON).
Židle s výrobním číslem 002 vznikla na počest 150-ti letého výročí založení bystřické továrny na ohýbaný nábytek jako vítězný návrh soutěže Bentwood no limits (Ohýbání bez limitu) v roce 2011 v Bystřici pod Hostýnem. V roce 2012 získala ocenění Interiér Innovation Award na přehlídce Designblok 2012.
Elegantní židle 002 vznikla pouze ze tří dílů, z nichž dva nosné jsou identické, ohýbané z masivního bukového dřeva. Třetí je sedák z překližky. Židle je stabilní, pevná a přesto velmi lehká. Jednoduché proporce dovedl k minimalistické dokonalosti český designér Jaroslav Juřica, vsetínský rodák a absolvent Fakulty výtvarných umění na VUT v Brně. Oblé tvary definoval podle rovnice francouzského matematika Gabriela Lamé, která po převedení do grafické křivky vytvořila základ návrhu, který byl dále upraven na základě reálných proporcí. V základní verzi mají nohy a opěrky tmavě hnědou barvu, sedák je světlý. Firma ale na objednávku nabízí širokou barvenou škálu kombinací.
Bc. Kateřina Suchá
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
| Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.