Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2015

Exponát měsíce května

Židle, výrobní číslo 002, výrobce TON

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Nejznámější a největší firmou na výrobu ohýbaného nábytku byla od poloviny 19. století firma Thonet. Její zakladatel Michael Thonet se narodil 2.7.1796 v Boppardu v Porýní. Vyučil se truhlářem a již ve svých třiadvaceti letech byl mistrem, od počátku bylo jeho cílem vyrábět nábytek úsporně a tím levně. V roce 1820 se Michael Thonet oženil s Annou Marií Crassovou, měli spolu třináct dětí, dospělosti se však dožilo pouze pět synů.
Ve třicátých letech 19. století začal dělat pokusy s ohýbáním dřeva s klihem slepovaných svazků dýh, které máčel, lisoval a nechal je schnout v dřevěných formách. Tyto své prvotiny představil veřejnosti v roce 1830 na průmyslové výstavě v Koblenci, kterou navštívil i rakouský kancléř kníže Clemens Wenzel Lothar Metternich-Winneburg. Rodina Thonetů se přestěhovala do Vídně a Michael si zde roku 1849 založil vlastní firmu na výrobu nábytku „Thonet Söhne“.
Thonetova cesta vedla od výrobků z vrstvených dýh a nábytku z lamel přes pokusy se slepovanými ohýbanými dřevěnými pruty až ke konečnému ohnutí bukového hranolku za pomoci napařování vodní párou. Hranolky následně ohýbal do forem a tam nechával vysušit, čímž dosáhl udržení tvaru dřeva dle formy. Tato nová technologie měla velké hospodářské přednosti a díky pomoci knížete Metternicha se M. Thonetovi podařilo získat na novou technologii výroby ohýbaného nábytku žádost o udělení rakouského privilegia. Rodinná firma se přejmenovala na „Gebrüder Thonet“. Zájem o ohýbaný nábytek tak rostl, že se roku 1856 Thonet rozhodl založit novou továrnu, pro kterou si kvůli výhodným podmínkám vybral moravskou obec Koryčany. Výroba zde započala v roce 1857 a díky velkým úspěchům se firma zanedlouho rozrostla o továrnu v Bystřici pod Hostýnem (1861) a postupně o další a další, nakonec vlastní Thonetové celkem šest továren na výrobu ohýbaného nábytku. Michael Thonet zemřel 3. 3.1871 ve Vídni a vedení firmy převzali jeho synové.
Na začátku dvacátého století zaměstnával koncern Thonetů téměř deset tisíc lidí. V roce 1924 byla dohodnuta fúze firem Thonet, Kohn a Mundus, nový název firmy zněl: Thonet – Mundus, Spojené Československé továrny na nábytek z ohýbaného dřeva, akciová společnost, se sídlem v Brně. Podnik si vedl dobře až do druhé světové války. Továrny utrpěly ve válce značné škody a následně byl majetek Thonetů zabaven na základě tzv. Benešových dekretů, i když k nacistům nepatřili. Všechen majetek i nemovitosti Thonetů byly dány pod státní správu, později znárodněny pod názvem Thonet národní podnik, od roku 1953 Továrny ohýbaného nábytku (TON).

Židle s výrobním číslem 002 vznikla na počest 150-ti letého výročí založení bystřické továrny na ohýbaný nábytek jako vítězný návrh soutěže Bentwood no limits (Ohýbání bez limitu) v roce 2011 v Bystřici pod Hostýnem. V roce 2012 získala ocenění Interiér Innovation Award na přehlídce Designblok 2012.

Elegantní židle 002 vznikla pouze ze tří dílů, z nichž dva nosné jsou identické, ohýbané z masivního bukového dřeva. Třetí je sedák z překližky. Židle je stabilní, pevná a přesto velmi lehká. Jednoduché proporce dovedl k minimalistické dokonalosti český designér Jaroslav Juřica, vsetínský rodák a absolvent Fakulty výtvarných umění na VUT v Brně. Oblé tvary definoval podle rovnice francouzského matematika Gabriela Lamé, která po převedení do grafické křivky vytvořila základ návrhu, který byl dále upraven na základě reálných proporcí. V základní verzi mají nohy a opěrky tmavě hnědou barvu, sedák je světlý. Firma ale na objednávku nabízí širokou barvenou škálu kombinací.

Bc. Kateřina Suchá

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek