Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2015

Exponát měsíce října

NAŠE SOVY

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Sovy, ptáci, kteří jsou od pradávna opředeni nejrůznějšími mýty a legendami. Staly se však také symbolem moudrosti a rozvahy. A to právem. Mozek sov je oproti jiným druhům ptáků výrazně větší a sovy se tak řadí k ptákům s nejdokonalejší mozkovou činností. Velikost mozku pak ovlivňuje schopnost smyslů, u sov především zrak a sluch.

Oči sov jsou u ptáků nejdokonalejším zrakovým orgánem a jsou přizpůsobené k vidění i za velmi slabého světla. Vidí ale dobře i za jasného dne.

Dalším velice dokonalým a pro sovy významným smyslem je sluch. Citlivost sluchu je u těchto ptáků mnohonásobně vyšší než u ostatních druhů. Citlivý sluchový aparát má pro sovy nezměrný význam zejména při lovu, neboť většina druhů sov se při lokaci kořisti v noci orientuje pouze sluchem.

Potravu loví sovy za šera a v noci, což jim usnadňuje kromě výborného zraku a sluchu také nehlučný let. Potravu sovy uchvacují většinou na zemi a usmrcují ji probodnutím ostrými, srpovitě zahnutými drápy.

Přibližně z 80 % tvoří potravu našich sov různé druhy drobných savců, především hlodavci a hmyzožravci, čímž mají sovy nesmírný hospodářský význam. V mnohem menší míře, která je však různá u jednotlivých druhů, jsou v potravě zastoupeni ptáci, jiní obratlovci nebo větší hmyz. Potravu sovy polykají celou a její nestravitelné části (srst, peří a kosti) vyvrhují v podobě kompaktních chuchvalců, tzv. vývržků.

V České republice žije a hnízdí v současnosti celkem 9 druhů sov (sova pálená, výr velký, puštík obecný, puštík bělavý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, kalous ušatý, kalous pustovka a sýček obecný) a 1 druh výjimečně (výreček malý).

V průběhu podzimních měsíců můžeme často ve večerních hodinách zaslechnout v přírodě hlasové projevy některých zástupců našich sov. V měsíci říjnu jsme pro vás ve foyer teplického zámku připravili ukázku našich nejzajímavějších exponátů, těchto samotářských, masožravých, nočních ptáků.

 Ing. Roman Vlček

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek