Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2016

VELIKONOČNÍ BERÁNEK

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Beránek představuje tradiční velikonoční pokrm. Původně šlo o jehněčí nebo kůzlečí maso, které bylo po skončení velikonočního půstu na české jídelní tabuli hojné. Beránek jako sladké pečivo se v pramenech objevuje v 17. století.

BERÁNEK JAKO VELIKONOČNÍ OBŘADNÍ PEČIVO
Beránek společně s dalšími obřadními pokrmy se světí v kostele na Boží hod velikonoční/velikonoční neděli. Posvěceným obřadním pokrmům se přisuzovala ochranná, léčivá a plodivá síla. Tajemnou moc měla i plachetka, ve které se obřadní jídlo ke svěcení nosilo. Používala se později při setí žita a pšenice.
Recepty na beránka byly různé, nejčastěji se však pekl z kynutého nebo piškotového těsta. Beránek se připravoval z polohrubé mouky, moučkového cukru, vajec, másla, vanilkového cukru, mléka, droždí, citrónové kůry, rozinek a špetky soli. Po upečení a vychladnutí se zdobil. Nejčastěji se pocukroval moučkovým cukrem nebo se polil čokoládovou polevou, na krk dostal barevné mašle. Jeho místo bývalo v čele stolu.
Keramické formy na beránka byly častější na venkově, bývají glazované, nejčastěji v barvě hnědé, béžové, žluté, ale někdy i zelené. Forma glazovaná zelenou barvou patří vývojově ke starším. Od druhé poloviny 19. století se prosadily formy litinové a plechové, vyráběné v továrnách. Kovové formy byly typičtější pro měšťanské prostředí.

BERÁNEK JAKO NÁBOŽENSKÝ SYMBOL
Jedním z nejstarších a nejčastějších křesťanských symbolů Ježíše Krista je beránek, který se obětoval za spásu světa. Ve starší židovské tradici představuje beránek důležitou oběť Bohu. V židovském náboženství symbolizuje beránek Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce (židovské Velikonoce se nazývají Pesach) pojídají beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta.
Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem v roce, protože připomínají samu podstatu křesťanství – Zmrtvýchvstání Krista. Tak významný svátek si zaslouží důkladnou přípravu, a proto mu předchází čtyřicetidenní půst – od Popeleční středy do Bílé soboty.

Bc. M. Valtrová Kašparová, kurátorka etnografické sbírky

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek