Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2016

VELIKONOČNÍ BERÁNEK

Vstupní hala teplického zámku, vstup zdarma

Beránek představuje tradiční velikonoční pokrm. Původně šlo o jehněčí nebo kůzlečí maso, které bylo po skončení velikonočního půstu na české jídelní tabuli hojné. Beránek jako sladké pečivo se v pramenech objevuje v 17. století.

BERÁNEK JAKO VELIKONOČNÍ OBŘADNÍ PEČIVO
Beránek společně s dalšími obřadními pokrmy se světí v kostele na Boží hod velikonoční/velikonoční neděli. Posvěceným obřadním pokrmům se přisuzovala ochranná, léčivá a plodivá síla. Tajemnou moc měla i plachetka, ve které se obřadní jídlo ke svěcení nosilo. Používala se později při setí žita a pšenice.
Recepty na beránka byly různé, nejčastěji se však pekl z kynutého nebo piškotového těsta. Beránek se připravoval z polohrubé mouky, moučkového cukru, vajec, másla, vanilkového cukru, mléka, droždí, citrónové kůry, rozinek a špetky soli. Po upečení a vychladnutí se zdobil. Nejčastěji se pocukroval moučkovým cukrem nebo se polil čokoládovou polevou, na krk dostal barevné mašle. Jeho místo bývalo v čele stolu.
Keramické formy na beránka byly častější na venkově, bývají glazované, nejčastěji v barvě hnědé, béžové, žluté, ale někdy i zelené. Forma glazovaná zelenou barvou patří vývojově ke starším. Od druhé poloviny 19. století se prosadily formy litinové a plechové, vyráběné v továrnách. Kovové formy byly typičtější pro měšťanské prostředí.

BERÁNEK JAKO NÁBOŽENSKÝ SYMBOL
Jedním z nejstarších a nejčastějších křesťanských symbolů Ježíše Krista je beránek, který se obětoval za spásu světa. Ve starší židovské tradici představuje beránek důležitou oběť Bohu. V židovském náboženství symbolizuje beránek Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce (židovské Velikonoce se nazývají Pesach) pojídají beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta.
Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem v roce, protože připomínají samu podstatu křesťanství – Zmrtvýchvstání Krista. Tak významný svátek si zaslouží důkladnou přípravu, a proto mu předchází čtyřicetidenní půst – od Popeleční středy do Bílé soboty.

Bc. M. Valtrová Kašparová, kurátorka etnografické sbírky

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek