Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2016

Exponát měsíce října

foyer teplického zámku / vstup zdarma

LIŠAJ SMRTIHLAV

Vybraným exponátem měsíce, který mohou návštěvníci Regionálního muzea v Teplicích shlédnout v měsíci říjnu ve vstupní hale, je motýl lišaj smrtihlav.
Lišaj smrtihlav je známý hlavně kvůli charakteristické kresbě na hrudi, připomínající lidskou lebku. Při setkání s tímto motýlem věřili pověrčiví lidé, že přináší zprávu o něčí smrti. Díky jeho špatné pověsti vedlo setkání s motýlem často k jeho zahubení. Tento velký a krásný motýl, s rozpětím křídel až 13 cm, je u nás jen velmi vzácným hostem. Jeho domovem je Afrika, jihozápadní Asie a jižní Evropa. Na jaře, po vylíhnutí motýlů, se část oplozených samiček vydává na dalekou cestu k severu. Některé doputují jen do podhůří Alp, ale ty nejodvážnější mohou doletět až na Island. Je to velmi dobrý letec, pro kterého není problémem překonání Středozemního moře, anebo přelet menších hor. Jeho rychlost v letu může dosáhnout až 54 km/h a dokáže překonat vzdálenost až 4500 km. Jejich cesta na sever je však nesmyslná a vždy končí nezdarem. Přestože se samičce povede naklást vajíčka a založit jednu generaci, tak se motýli z této generace vlivem délky dne stávají neplodnými. Jejich kukly navíc v našich podmínkách nepřežijí zimu. I přes naprostý neúspěch se příští jaro opět vydá na sever velké množství samiček poháněných vlastním pudem.
Celá čeleď lišajovitých (Sphingidae) je na celém světě zastoupena přibližně 1100 druhy s hlavním výskytem v tropických oblastech. V České republice žije 19 druhů lišajů, jejichž zástupci jsou rovněž vystaveni. Z tohoto počtu žije lišaj dubový (Marumba quercus) pouze na Moravě a 6 druhů je svým výskytem u nás závislých na migraci z jihu na sever. Jsou to tyto druhy: lišaj smrtihlav (Acherontia atropos), lišaj svlačcový (Agrius convolvuli), lišaj oleandrový (Damphnis nerii), lišaj vinný (Hyles livornica), lišaj révový (Hyppotion celerio) a dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum). Díky svému typickému aerodynamickému tvaru těla patří lišajové mezi nejrychleji létající hmyz.
Miroslav Žemlička

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek