Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv Exponáty měsíce Exponáty měsíce 2016 → „Exponát měsíce listopadu“
foyer teplického zámku / vstup zdarma
MĚSTSKÉ KINO V TEPLICÍCH A OSOBNOST JULIA KOHNERA
Měsíc listopad – předzvěst zimy – je tradičně dobou „dušiček“, kdy lidé vzpomínají na své blízké. Nás listopadový výběr exponátu měsíce inspiroval k připomínce Julia Kohnera (1867- 1936), jehož podnikání v Teplicích bylo spojeno s hlubokým zájmem o film a filmový průmysl.
Městské divadlo v Teplicích, znovupostavené na místě vyhořelé budovy z roku 1874, bylo slavnostně otevřeno v roce 1924. Zajímavostí a novinkou byl vedle velkolepých dvou divadelních sálů v suterénu zbudovaný prostor pro městské kino. Radní města pečlivě vybírali, podobně jako umělecké vedení divadla, také co nejzkušenějšího vedoucího městského kina. Vhodného adepta našli v osobě majitele reklamního podniku Julia Kohnera, jenž měl několikaletou zkušenost s provozováním biografu a varieté v teplickém hotelu „Schwan“ (Labuť). Julius Kohner, muž plný energie, nápadů, oblíbený a mladými teplickými diváky nazývaný „papa Kohner“, se stal vynikajícím odborníkem nejen v oblasti reklamy ale i filmu. Roku 1920 založil a stal se redaktorem časopisu „Filmschau“ (později vydávaného pod názvem „Internazionale Filmschau“), který až do třicátých let 20. století patřil k nejvýznamnějším časopisům o filmu v Evropě. Městské kino v Teplicích vedl J. Kohner od roku 1923, pár let spolu s K. Marxem a samostatně od roku 1930. Po mnoho let patřil k vedoucím osobnostem židovské náboženské obce v Teplicích a nechyběl nikde, kde bylo potřeba podat pomocnou ruku. Ve třicátých letech 20. století se spolu s manželkou Helenou věnoval mladým s cílem vytvořit si nový domov v Palestině.
„Zemřel nečekaně 4. března 1936, jeho smrt zasáhla a zarmoutila kromě pozůstalých také mnoho jeho přátel a známých. Ačkoli se nenarodil v Teplicích, prožil zde mnoho desítek let, které byly prodchnuty jeho příjemným způsobem jednání, jeho temperamentem a ochotou být vždy nápomocen“, psal teplický tisk v den pohřbu Julia Kohnera roku 1936.
Ve stopách otce pokračovali i synové, z nichž nejstarší Paul (*1902) se stal v třicátých letech 20. století vedoucím významného produkčního filmového podniku v Holywoodu a výrazně pomáhal hercům, režisérům či scénáristům prchajícím z Evropy před nacismem. Druhý syn, JUDr. Fritz Kohner (*1906) se stal spisovatelem a v USA tvůrcem filmových scénářů, a konečně Walter Kohner (*1910), který studoval herectví ve Vídni u Reinhardta, emigroval z Čech roku 1939, a pak jako dobrovolník vstoupil do armády a účastnil se osvobození Evropy.
Julius Kohner a jeho rodina patří k významným osobnostem města Teplice, které bychom si měli připomínat nejen v čase dušičkovém.
PhDr. Jana Michlová, vedoucí muzejní knihovny
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
| Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.