Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2016

Exponát měsíce listopadu

foyer teplického zámku / vstup zdarma

MĚSTSKÉ KINO V TEPLICÍCH A OSOBNOST JULIA KOHNERA

Měsíc listopad – předzvěst zimy – je tradičně dobou „dušiček“, kdy lidé vzpomínají na své blízké. Nás listopadový výběr exponátu měsíce inspiroval k připomínce Julia Kohnera (1867- 1936), jehož podnikání v Teplicích bylo spojeno s hlubokým zájmem o film a filmový průmysl.
Městské divadlo v Teplicích, znovupostavené na místě vyhořelé budovy z roku 1874, bylo slavnostně otevřeno v roce 1924. Zajímavostí a novinkou byl vedle velkolepých dvou divadelních sálů v suterénu zbudovaný prostor pro městské kino. Radní města pečlivě vybírali, podobně jako umělecké vedení divadla, také co nejzkušenějšího vedoucího městského kina. Vhodného adepta našli v osobě majitele reklamního podniku Julia Kohnera, jenž měl několikaletou zkušenost s provozováním biografu a varieté v teplickém hotelu „Schwan“ (Labuť). Julius Kohner, muž plný energie, nápadů, oblíbený a mladými teplickými diváky nazývaný „papa Kohner“, se stal vynikajícím odborníkem nejen v oblasti reklamy ale i filmu. Roku 1920 založil a stal se redaktorem časopisu „Filmschau“ (později vydávaného pod názvem „Internazionale Filmschau“), který až do třicátých let 20. století patřil k nejvýznamnějším časopisům o filmu v Evropě. Městské kino v Teplicích vedl J. Kohner od roku 1923, pár let spolu s K. Marxem a samostatně od roku 1930. Po mnoho let patřil k vedoucím osobnostem židovské náboženské obce v Teplicích a nechyběl nikde, kde bylo potřeba podat pomocnou ruku. Ve třicátých letech 20. století se spolu s manželkou Helenou věnoval mladým s cílem vytvořit si nový domov v Palestině.
„Zemřel nečekaně 4. března 1936, jeho smrt zasáhla a zarmoutila kromě pozůstalých také mnoho jeho přátel a známých. Ačkoli se nenarodil v Teplicích, prožil zde mnoho desítek let, které byly prodchnuty jeho příjemným způsobem jednání, jeho temperamentem a ochotou být vždy nápomocen“, psal teplický tisk v den pohřbu Julia Kohnera roku 1936.
Ve stopách otce pokračovali i synové, z nichž nejstarší Paul (*1902) se stal v třicátých letech 20. století vedoucím významného produkčního filmového podniku v Holywoodu a výrazně pomáhal hercům, režisérům či scénáristům prchajícím z Evropy před nacismem. Druhý syn, JUDr. Fritz Kohner (*1906) se stal spisovatelem a v USA tvůrcem filmových scénářů, a konečně Walter Kohner (*1910), který studoval herectví ve Vídni u Reinhardta, emigroval z Čech roku 1939, a pak jako dobrovolník vstoupil do armády a účastnil se osvobození Evropy.
Julius Kohner a jeho rodina patří k významným osobnostem města Teplice, které bychom si měli připomínat nejen v čase dušičkovém.
PhDr. Jana Michlová, vedoucí muzejní knihovny

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek