Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Expozice
otevřeny denně kromě pondělí
10-12 a 13-17 hodin
Prohlídky pouze s průvodcem každou celou hodinu.

Vstupné

  • plné 50,- Kč/ snížené 30,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Výstavy 
otevřeny denně kromě pondělí
úterý až pátek 12-17 hodin
sobota a neděle 10-12 a 13-17

Vstupné 

  • plné 30,- Kč / snížené 20,- Kč
  • děti do 6 let zdarma

Exponáty měsíce 2017

Exponát měsíce února

foyer teplického zámku / vstup zdarma

TERRA, keramická továrna, a.s. Trnovany – 100. výročí založení

Keramická továrna Terra byla založena v roce 1917 a zrušena roku 1964.
Sídlila v Teplicích -Trnovanech v Zemské ulici číslo 555. Zaměstnávala cca 200 dělníků. Zaměřovala se na výrobu keramických kuchyňských souprav, domácích potřeb, dárkových a reklamních předmětů. Keramička se v roce 1947 stala součástí národního podniku Spojené keramické závody (SPOJKER), který sdružoval celkem 14 keramických továren, včetně další teplické keramičky Ditmar. „Ditmarka“ i Terra si byly blízké nejen výrobním sortimentem ale též polohou. V Zemské ulici je od sebe dělila jen železniční trať. Po ukončení provozu v továrně Terra v roce 1964 sloužila část jejích budov jako ubytovna pro zaměstnance „Ditmarky“. Jako řadový zaměstnanec závodu Ditmar Teplice (palič u tunelové pece) zde např. dva roky bydlel v podkrovním pokojíku písničkář, básník a výtvarník Karel Kryl.

Teplické muzeum spravuje ve svých sbírkách řadu výrobků keramického závodu Terra s charakteristickou značkou třemi velkými písmeny „T“ v kruhu a nápisem Made in Czechoslovakia. Jako Exponát měsíce února byl zvolen keramický vícedílný servis s dekorem vodorovných a svislých červených linek pocházejí z roku 1955. Tvarem i dekorem střídmý design servisu odpovídá dobovému trendu 50. let 20. století, který se vyznačoval hladkými oblými tvary a jednoduchými geometrickými vzory a dekory. V oblibě byly jasné barvy, zejména červená, černá, růžová, žlutá a tyrkysová.

Muzeum velmi děkuje paní Miloslavě Malé z Teplic, která darovala do jeho sbírek 6 fotografií se záběry z provozu keramického závodu Terra z roku 1954. Fotografie jsou prezentovány ve vstupní hale muzea jako součást Exponátu měsíce února.

MgA. Jitka Bažantová, kurátorka umělecko-historických sbírek

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek