Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Ve státní svátek 5. a 6. 7. (i v pondělí) máme otevřeno od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17

30 / 20 Kč

Exponáty měsíce 2017

Exponát měsíce března

foyer teplického zámku / vstup zdarma

MALÁ „OCHUTNÁVKA“ Z DARU ŽÁNROVÝCH POHLEDNIC OD PANÍ DANIELY VÁŇOVÉ Z PRAHY

Exponát tohoto měsíce tvoří „malá ochutnávka“ z pozoruhodného daru 366 žánrových pohlednic převážně z první třetiny minulého století od paní Daniely Váňové z Prahy.
Tzv. žánrové pohlednice, jejichž masová produkce nastala v devadesátých letech 19. století, tvoří velkou skupinu blahopřejných pohledních lístků, pohledek, dopisek, lidově kartek nebo škrtek, jak byly pohlednice též nazývány.
Do této skupiny řadíme reprodukce uměleckých děl, blahopřání ke kalendářním cyklům – Velikonocům, Letnicím, Svátku matek, Vánocům a Novému roku, pohlednice k osobním a rodinným událostem – blahopřejné k jmeninám, narozeninám, svatbě, pohlednice s různými žánrovými výjevy - hospodskými či komickými, milostnými či erotickými a motivy, k nimž patří obrázky dětí, žen nebo zamilovaných. Všechny tyto náměty dar paní Váňové zahrnuje, zároveň prezentuje značné množství jednotlivých technik jako je ruční malba, různé tipy tisků
a kolorování, zdobení zlatem, látkou či vymačkáváním. Ukazuje nám tak kouzlo a vynalézavost rukodělné práce, o které nás objev fotografické reprodukční techniky ochudil.
Vystavené exponáty ze sbírky pohlednic teplického muzea tak vypovídají nejen o tiskařských technikách, ale také o schopnosti výrobců obměňovat produkci obdobných záběrů stále novými variantami provedení. Jsou též ukázkou stále se měnícího vkusu pisatelů.
Exponát měsíce března je opravdu jen „malou ochutnávkou“ před prezentací celého souboru darovaných pohlednic na výstavě plánované na rok 2020, kdy uplyne 150 let od data vzniku pohlednice, za nějž je považován rok 1870.

Nina Holánová, správce sbírky pohlednic historického oddělení 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek