Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Ve státní svátek 5. a 6. 7. (i v pondělí) máme otevřeno od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17

30 / 20 Kč

Exponáty měsíce 2017

Exponát měsíce října

Foyer teplického zámku / vstup zdarma

HRAČKY – figurky hasičů, vojáků a samaritánů s technikou

Hračky byly nedílnou součástí dětského světa, provázely děti od narození do dospívání. Lze je rozdělit do dvou skupin, a to na předměty účelově vyvinuté k zábavě (sloužící např. pro pohybové aktivity – kola, koloběžky, tříkolky, míče apod.) a na předměty napodobující svět dospělých (zmenšeniny a napodobeniny věcí užívaných v běžném životě – autíčka, pokojíčky, obchůdky, kočárky a figurky lidí a zvířat).

Exponátem měsíce října je část souboru miniaturních hraček – modelů, který byl do sbírky teplického muzea zakoupen v roce 1983. Soubor obsahuje 76 kusů napodobenin z různých oblastí života dospělých, nalezneme mezi nimi vojáčky a hasiče včetně vozidel, železniční vagonky, lodě, části architektury, hospodářské objekty a zvířata, tržiště s krámky s rozličným zbožím, pouťové atrakce. Byly vytvořeny kolem roku 1930 a reprezentují typ krušnohorského lidového řemesla. Jsou vyřezané a soustružené ze dřeva a malované. Figurky koníků jsou zhotoveny technikou štípání z dřevěného soustruženého prstence. Kolečka na vozíčkách jsou otočná, vyrobená z lakovaného kovu.

Ze souboru představuji figury hasičů, vojáků a samaritánů. Tímto výběrem navazuji na výstavu „Pod ochranou sv. Floriána“ a připomínám 150. výročí založení teplického dobrovolného hasičského sboru (1867). Hasičské sbory, jejichž součástí byly i záchranné a zdravotní čety, poskytovaly též samaritánskou službu a první pomoc, spolupracovaly s Červeným křížem a během 1. světové války zajišťovaly přepravu raněných vojáků do léčebných ústavů. U teplického hasičského sboru se utvořilo sanitní oddělení již v roce 1885.

Mgr. Pavlína Boušková

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek