Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2017

Exponát měsíce prosince

Foyer teplického zámku / vstup zdarma

POHÁDKOVÝ SVĚT VÁNOC V KNIHÁCH NAŠICH PŘEDKŮ

Začíná poslední měsíc roku, prosinec - měsíc příprav na svátky vánoční, úklidu domova, vůně cukroví a především radostného setkávání lidí, neboť v době těchto svátků nemá být nikdo sám v očekávání Vánoc. U nás patří neodmyslitelně od počátku 19. století k vrcholu setkání rodiny a blízkých shledání u ozdobeného vánočního stromečku, který nechyběl v žádném venkovském stavení ani ve městě. Každý z nás dříve narozených si pamatuje na očekávání, kdy po štědrovečerní večeři pod rozsvíceným stromečkem hledal dárky. Dnes jsme těmi, kteří dárky vybírají a zabalené ukládají pod vánoční strom pro své blízké a dětem pro radost.
Vzpomínáte, jaký dárek vás nejvíce potěšil v dětství? Nechyběla hračka pro malé ani nezbytné užitečné tzv.“měkké dárky“ pro školáky. K dárkům, které téměř vždy nadchl, patřila knížka. Knížky k Vánocům dostávaly děti již od počátku 19. století, zpočátku byly knížky darovány v šlechtických a v zámožnějších měšťanských rodinách, ale na přelomu století a během dvacátého století se z knížky pod vánočním stromečkem děti radovaly pravidelně. Knihám pro děti bývala a je věnována pozornost a péče autorů, ilustrátorů i vydavatelů. Stále nové generace čtou dobrodružství hrdinů, které četly již generace jejich prarodičů. Život na pustém ostrově s Robinsonem sdílejí děti tři sta let, druhé století sledují dobrodružství Dumasových mušketýrů a sto let prožívají příběhy hrdinů románů Karla Maye. Více jak sto let je okouzluje svět pohádek Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena, bratří Grimmů, Hanse Christiana Andersena či Broučci Jana Karafiáta. A nechybí ani nová dobrá četba.
Dnes se míní, že se čte méně. Ale k četbě knih dnes přibylo mnoho dalších zdrojů schopných zachytit informace, slova, myšlenky nebo vyprávět příběhy. Film, rozhlas, televize nebo internet informují, dokáží vyprávět vlastními prostředky. Kniha také mění podobu, svazek knihy je možné nahradit tzv. e-knihou. Objemné svazky knih lze digitalizovat a uložit např. jako CD. Čtenář může mít několik knih nahraných v mobilu a číst si třeba ráno v trolejbusu.
Knihovna teplického muzea před dvěma roky získala možnost z dotace MK ČR digitalizovat dva objemné rukopisy zpěvníků teplického literátského bratrstva ze 16. století, které si pořídili čeští měšťané víry podobojí v pražské písařské dílně Jana Táborského. Pořízení obdobného rukopisu je stálo jako koupě kamenného domu na Staro-městském náměstí. Zpěváci teplického sboru věřících podobojí zajišťovali zpívané části mše z rozložené knihy na pultíku (viz vyobrazení). Svazek o 300 pergamenových listech rozměru 60 x 40 cm váží 25 kg. Digitalizované rukopisy jsou uložené na CD nosičích a přístupné veřejnosti na webových stránkách teplického muzea (www.muzeum-teplice.cz). Číst si oba vzácné české rukopisy tak mohou lidé kdykoliv a kdekoliv.
PhDr. Jana Perutz Michlová

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek