Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2018

fotografie Nádraží v Teplicích, původní sídlo společnosti Ústecko – teplická dráha

fotografie Čtyřrohý klobouk s vyšitým monogramem A. T. E. k slavnostní uniformě Ústecko – teplické dráhy

Exponát měsíce září

Foyer teplického zámku / vstup zdarma

160. výročí založení Ústecko – teplické dráhy

V letošním roce si připomínáme 160. výročí založení Ústecko – teplické dráhy. Exponát měsíce září představuje několik předmětů s přímým vztahem k Ústecko – teplické dráze, které se nacházejí v historické sbírce Regionálního muzea v Teplicích.
Soukromá železniční společnost Ústecko – teplická dráha (k. k. privilegierte Ausig – Teplitzer Eisenbahn – Gesellschaft neboli A. T. E.) vznikla z podnětu těžařů a průmyslníků v teplické pánvi, kteří měli zájem o vývoz uhlí do Německa. Její vznik znamenal zásadní průlom v oblasti dopravy zboží a osob v teplickém regionu. V květnu 1858 těsně před zahájením lázeňské sezóny v Teplicích byla Ústecko – teplická železnice slavnostně otevřena, hlavní sídlem společnosti byly Teplice. Umožnila tak hromadnou osobní a nákladní dopravu a zlepšila možnosti přepravy lázeňských hostů. V roce 1923 byla zestátněna a její tratě převzaly Československé státní dráhy. Všechny tratě, budované A. T. E., jsou i nadále v provozu, hlavní trať funguje jako nejdůležitější železnice, spojující města mezi Ústím n. L. a Chomutovem.

Mgr. Pavlína Boušková, kurátorka sbírek historie a historické fotografie

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek