Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Otevírací doba a vstupné

EXPOZICE
Prohlídky s průvodcem celoročně každou celou hodinu

úterý - neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

50 / 30 Kč

VÝSTAVY

úterý - pátek 12 - 17 hodin
sobota a neděle 10 - 12 a 13 - 17 hodin

30 / 20 Kč

S ohledem na vládní opatření je nadále nutné v prostorách muzea dodržovat stanovená hygienická nařízení a návštěva je možná pouze se zakrytými ústy a nosem. Děkujeme za pochopení.

Exponáty měsíce 2018

Exponát měsíce října

foyer teplického zámku / vstup zdarma

Plakáty Vojtěcha Preissiga (1873 Světec – 1944 Dachau)

Na měsíc říjen 2018 jsme vybrali vzhledem k stoletému výročí vzniku samostatné republiky Čechů a Slováků – Československa tisky na podporu „Českého národního sdružení“ v USA a tisky z let 1939 a 1940. Jejich autorem je Vojtěch Preissig, rodák z nedalekého Světce, absolvent pražské Umělecko-průmyslové školy, který působil také v Paříži, kde spolupracoval s Alfonsem Muchou. Byl členem Spolku českých výtvarných umělců Mánes a spolku grafiků Hollar a vydavatelem časopisu „Česká grafika“. Po roce 1910 odešel do Ameriky, kde se po počátečních obtížích velmi dobře uplatnil jako grafik, učitel na umělecké škole a od roku 1916 působil jako ředitel školy grafického umění v Bostonu.
Velmi podporoval snahy T.G. Masaryka o obnovení českého státu ve spojení se slovenským územím. Pro podporu tohoto úkolu vytvořil v roce 1918 Vojtěch Preissig řadu plakátů: Za českou samostatnost; Za svobodné spojení československých barev; Už Slovensko vstává, pouta strhává; Kdo za pravdu hoří; Buď – anebo; Československá revue. Oficielní orgán Americko-československého výboru a plakát zvoucí na bazar ve prospěch československé armády v říjnu 1918 (11. - 13. 10.). Preissig se vrátil z USA do Československa až roku 1931. Měl vlastní dílnu a pokračoval v práci grafika, malíře a tvůrce písma.
Jeho práce v době ohrožení samostatnosti se podobá heslu na bankovkách „Bankovky jsou kryté zlatem“, podobně Vojtěch Preissig, jak cítil, tak jednal, okamžitě po březnu 1939 se zapojil k odporu proti hitlerovskému Německu, jak dokládá plakát „ČS republika trvá! Takový teď má znak! 28. října 1939“. Od roku 1940 vydával, tiskl a kolportoval ilegální časopis „V BOJ“, byl zatčen, souzen spolu s dcerou Irenou, která byla popravena, a on byl odvezen do koncentračního tábora Dachau, kde zahynul 11. června 1944.
PhDr. Jana Perutz Michlová 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Mapa stránek | Kontakty | Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek