Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2018

foyer teplického zámku / vstup zdarma

Prvorepublikové toaletní sklo ve stylu Art Deco

20. – 30. léta 20. století byla v užitém umění a v architektuře spojena s uměleckým stylem zvaným Art Deco, který získal své označení podle názvu Mezinárodní výstavy dekorativního umění konané v Paříži v roce 1925. Tento dekorativní styl nesl rysy hned několika směrů, doznívající secese a pak především znaky nastupujícího kubismu a futurismu. V užitém umění a řemesle převládaly zjednodušené linie a čisté barvy. Z námětů převažovaly geometricky pojaté rostlinné i figurální motivy. Charakteristickým dekorem byl stylizovaný východ slunce a sluneční paprsky nebo fontána s tryskající vodou. Umělci často používali kontrasty průhledných a neprůhledných ploch, kterých docilovali použitím dekorativních technik jako je matování a lept. Ve figurálních motivech došlo k posunu od dlouhovlasých, rozevlátých secesních dívek k štíhlým, sportovním a sebejistým ženám.
V českém prostředí se setkáváme ve stylu Art Deco s prvky národního ornamentu – stylizované lípové ratolesti, pro něž se vžilo označení „kubizující dekorativismus“, který se projevil zejména v produkci pražského uměleckého sdružení ARTĚL. Vynikající úrovně dosahovaly též práce studentů sklářských škol v Novém Boru a Kamenickém Šenově spolupracujícími s firmou Lobmeyr a vídeňskou Wiener Werkstätte.
Jako Exponát měsíce prosince jsme z muzejního depozitáře vybrali skleněnou ručně broušenou a matovanou dózu od firmy Bratři Rachmannové z Nového Boru, která je typickou ukázkou stylu Art Deco a doplnili ji o dózu a toaletní soupravu z růžového lisovaného skla ze stejného období, která se skládá z flakonu se zátkou a flakonu s pumpičkou, dózy a misky na hřeben.
Nejrozšířenějším typem toaletní skla je FLAKON, různých velikostí, buď se zátkou, nebo s rozprašovačem. Od konce 19. století byl obvyklým typem rozprašovač s kovovou mechanikou a balónkem. Toaletní souprava byla nejčastěji třídílná – větší flakón, menší flakón a dóza (na pudr nebo krém). Sada mohla být doplněna o další díly jako je miska na hřeben, miska na drobnosti (vlásenky, sponky), miska na prstýnky, kazeta na šperky, kazeta na vatu, bonboniéra, dekorativní příruční zrcátko nebo číška na vodu. Souprava mohla obsahovat dokonce i vázičky nebo svícny. Toaletní soupravy se zpravidla skládaly z lichého počtu kusů a byly dodávány ve zdobených dárkových pouzdrech.
V digitálním rámečku představujeme výběr dalších skleněných předmětů a návrhů ve stylu Art Deco z muzejních sbírek. Reprezentativní umělecké předměty z období 1. republiky si mohou návštěvníci rovněž prohlédnout na právě probíhající výstavě „Teplice za 1. republiky“ v jízdárně zámku.

MgA. Jitka Bažantová, kurátorka sbírek užitého umění
 

 

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek