Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE
Muzeum Teplice Archiv Exponáty měsíce Exponáty měsíce 2019 → „Exponát měsíce června“
Exponát měsíce června
foyer teplického zámku / vstup zdarma
PRAVĚKÝ ŠPERK (NÁHRDELNÍKY A NÁKRČNÍKY)
Potřeba člověka zdobit se pochází již z pravěku a škála surovin využívaných v pravěku pro ozdobné účely byla velmi pestrá. Nasvědčují tomu i archeologické nálezy. Kromě surovin, doložených archeologicky, je však pravděpodobné, že pravěký člověk vyráběl šperky rovněž z materiálů, které se nedochovaly (např. dřevo, kůže aj.).
Některé suroviny, které byly k výrobě šperků používány, se objevují napříč celým pravěkem. Některé naopak až v době, kdy je byl pravěký člověk schopen na daném stupni vývoje opracovat.
Náhrdelníky a nákrčníky, šperky, které sloužily k ozdobě krku, měnily během pravěku více či méně svou podobu i materiál, ze kterého byly tvořeny. Náhrdelník je, na rozdíl od jednodílného nákrčníku, sestaven z více součástí a navlečený na šňůrce. Nákrčník je ozdoba k navlečení na krk, vyrobená z 1 kusu s mezerou mezi konci a přiměřeným průměrem na krk.
V době kamenné vyráběl pravěký člověk nejčastěji náhrdelníky ze zvířecích zubů, hliněných korálků a schránek třetihorních měkkýšů. Součástí takových náhrdelníků bývaly často i kamenné ozdoby, ozdoby z mamutoviny a jantaru. Ke konci tohoto období se začaly také objevovat nákrčníky ze stočeného nebo z jednoduchého bronzového drátu.
V době bronzové se nákrčníky staly masivnějšími a byly hlavně tordované (kroucené). Náhrdelníky byly vyráběny ze stejné kombinace materiálů jako v době kamenné. Ve větším množství se v archeologických nálezech objevují už i šperky ze zlata, perleti a skla. Skelná hmota má světle zelenou barvu. Korálky mají tvar žebrovaných tyčinek a jednoduchých kroužků
Pro dobu železnou byly typické tordované nákrčníky s očky na koncích, kruhové s uzavíráním na háček a hladké s tzv. pečetítkovými konci. Nejčastěji byly bronzové, vzácněji stříbrné nebo dokonce zlaté. Náhrdelníky byly většinou z bronzových, hliněných nebo kostěných korálů, vzácněji z jantarových a skleněných perel. Skleněné korále typické pro toto období mají nejčastěji i žlutou barvu a modrobílá oka.
Z doby římské jsou u nás nákrčníky poměrně vzácným archeologickým nálezem, nejčastěji bývají z drahého kovu a známe je hlavně z bohatých hrobů.
Mgr. Kateřina Viktorová
Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
| Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.