Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2019

Exponát měsíce června

foyer teplického zámku / vstup zdarma

PRAVĚKÝ ŠPERK (NÁHRDELNÍKY A NÁKRČNÍKY)

Potřeba člověka zdobit se pochází již z pravěku a škála surovin využívaných v pravěku pro ozdobné účely byla velmi pestrá. Nasvědčují tomu i archeologické nálezy. Kromě surovin, doložených archeologicky, je však pravděpodobné, že pravěký člověk vyráběl šperky rovněž z materiálů, které se nedochovaly (např. dřevo, kůže aj.).
Některé suroviny, které byly k výrobě šperků používány, se objevují napříč celým pravěkem. Některé naopak až v době, kdy je byl pravěký člověk schopen na daném stupni vývoje opracovat.
Náhrdelníky a nákrčníky, šperky, které sloužily k ozdobě krku, měnily během pravěku více či méně svou podobu i materiál, ze kterého byly tvořeny. Náhrdelník je, na rozdíl od jednodílného nákrčníku, sestaven z více součástí a navlečený na šňůrce. Nákrčník je ozdoba k navlečení na krk, vyrobená z 1 kusu s mezerou mezi konci a přiměřeným průměrem na krk.
V době kamenné vyráběl pravěký člověk nejčastěji náhrdelníky ze zvířecích zubů, hliněných korálků a schránek třetihorních měkkýšů. Součástí takových náhrdelníků bývaly často i kamenné ozdoby, ozdoby z mamutoviny a jantaru. Ke konci tohoto období se začaly také objevovat nákrčníky ze stočeného nebo z jednoduchého bronzového drátu.
V době bronzové se nákrčníky staly masivnějšími a byly hlavně tordované (kroucené). Náhrdelníky byly vyráběny ze stejné kombinace materiálů jako v době kamenné. Ve větším množství se v archeologických nálezech objevují už i šperky ze zlata, perleti a skla. Skelná hmota má světle zelenou barvu. Korálky mají tvar žebrovaných tyčinek a jednoduchých kroužků
Pro dobu železnou byly typické tordované nákrčníky s očky na koncích, kruhové s uzavíráním na háček a hladké s tzv. pečetítkovými konci. Nejčastěji byly bronzové, vzácněji stříbrné nebo dokonce zlaté. Náhrdelníky byly většinou z bronzových, hliněných nebo kostěných korálů, vzácněji z jantarových a skleněných perel. Skleněné korále typické pro toto období mají nejčastěji i žlutou barvu a modrobílá oka.
Z doby římské jsou u nás nákrčníky poměrně vzácným archeologickým nálezem, nejčastěji bývají z drahého kovu a známe je hlavně z bohatých hrobů.
Mgr. Kateřina Viktorová

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek