Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

DeutschDeutsch EnglishEnglish ČeskyČesky

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Profil v síti Facebook

Nacházíte se na starých webových stránkách. Teplické muzeum má nové webové stránky. ODKAZ ZDE

Exponáty měsíce 2019

Foyer teplického zámku / vstup zdarma
P.A.L.T. (Porcelán Adolf Laufer Trnovany) 1919 – 1936
100 let od založení trnovanské továrny na porcelán

Koncem 19. století byly Severní Čechy důležitou průmyslovou oblastí, kde díky těžbě důležitých surovin pro průmyslovou výrobu (hnědé uhlí, jíly a písky) vznikly ideální podmínky pro rozvoj keramické a sklářské výroby. V roce 1905 pracovalo na Teplicku nejméně 30 registrovaných keramických firem. Rozvoj keramického průmyslu v Teplicích a Trnovanech, které jsou dnes již součástí Teplic, se stal impulsem k založení Svazu rakouských továren keramického zboží, což byla jedna z nejdůležitějších organizací keramických výrobců v rakousko-uherské monarchii.
Jednou ze třiceti továren byla firma Porcelán Adolf Laufer Trnovany zkráceně P.A.L.T.
Její historie sahá do roku 1891. Nacházela se v Nábřežní ulici (dříve Uferstrasse), 388/10. Původně se jednalo o továrnu na hliněné zboží podnikatele Josefa Franze Wagnera. V roce 1893 objekty továrny koupili Riessner, Stellmacher a Kessel, kteří zde vybudovali pobočný závod velmi úspěšné továrny na porcelán Amphora pod názvem Amphora II – podnik pro výrobu umělecké terakoty. V roce 1905 opustil továrnu Amphora v Lipové ulici Eduard Stellmacher a společně s obchodníkem Karlem Frankem založili v továrně Amphora II vlastní podnik s názvem Eduard Stellmacher & Co, továrna porcelánu a umělecko-keramické průmyslové závody. Stellmacher však přestavbu továrny přecenil a dostal se do dluhů. Roku 1910 proběhl konkurz a ukončení výroby. V roce 1912 již byla firma v likvidaci. V letech 1914 – 1917 byly objekty v Nábřežní 388/10 zcela mimo provoz.
Roku 1917 továrnu koupil bývalý obchodník s kávou Adolf Laufer, aby zde vyráběl kávové konzervy. Hned po skončení války zrekonstruoval původní zařízení a v roce 1919 zahájil výrobu tenkostěnného užitkového porcelánu s jednoduchými dekory, které odpovídaly dobovému vkusu. Katalog průmyslové výroby (Compass) z roku 1931 uvádí výrobu kávových, čajových, mokka a jídelních souprav, kuchyňských souprav, talířů a šálků zdobených květinovými obtisky, indickou modří, kobaltem, slaměnkovým a cibulovým dekorem nebo listry. Firma své zboží vyvážela nejen do celé Evropy ale též do Ameriky, Dálného východu i Austrálie. Porcelánové výrobky zhotovené ve firmě P.A.L.T. byly opatřeny firemní značkou - postavou Diskobola, která je snadno rozpoznatelná i zapamatovatelná. V roce 1920 továrna zaměstnávala 110 lidí, o 10 let později dokonce 250 pracovníků. Dle vzrůstajícího počtu zaměstnanců lze soudit, že porcelánka dobře prosperovala, přesto nepřekonala hospodářskou krizi a ve 30. letech zanikla.
V dalších letech, až do roku 1953, v továrních objektech vyráběla firma Rudolf Jäger fekální vozy a kotle. V továrně později sídlily Pozemní stavby, Stavomontáže, a to zřejmě až do roku 1993. Poté došlo k privatizaci. Dnes má v objektu své sídlo firma TRON s.r.o., velkoobchod s nápoji.
Adolf Laufer vlastnil od roku 1921 ještě jednu továrnu v Novosedlické, později Novomlýnské ulici (ul. Emilie Dvořákové) čp. 886, kde do roku 1934 vyráběl spotřební porcelán pro domácnost.
MgA. Jitka Bažantová

Použitá literatura:
Milan Konečný, Česká keramika, Milan Konečný, Praha 2003.
Jan Zykmund, Radim Neuvirt, Petr Kuranda, Petr Špaček, Turn, Europrinty, Teplice 2010.

Regionální muzeum v Teplicích
Příspěvková organizace Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

 |  Upozorňujeme návštěvníky, že prostory teplického muzea jsou monitorovány kamerovým systémem a veškeré akce digitálně dokumentovány.

TM design Grafika Clickmedia Webdesign Vytvoření webových stránek